Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 11.08.2020, 12:57
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2012 » Серпень » 13 » Вільний доступ…
15:48
Вільний доступ…

 

Запровадження послуги відкритого доступу книжкових фондів вже багато років широко обговорюється серед дослідників, вчених, наукових співробітників бібліотечної галузі та працівників бібліотек. Попри те, що існують суттєві переваги відкритого доступу, досі йдуть дискусії щодо надійності та вигод цієї моделі як для бібліотекаря так і для користувача.

Вільний доступ до фондів для користувачів цілком нова система організації та використання читачами фондів. Але процес подальших змін невпинний, бо без втілення в життя нових ідей бібліотека стала б закостенілою і малокорисною інституцією.

Таку послугу – вільний доступ до фондів, з 2011 року почали організовувати в Рівненській державній обласній бібліотеці, першим був відділ абонементу, потім, частково, загальний читальний зал і ось з початку 2012 року, наш відділ - відділ інформації та документів виробничої тематики.

Для нас, працівників відділу, таке нововведення було жахливою новиною…Як же збереження фонду? Але, щоб не втратити своїх читачів, а навпаки привернути їхню увагу, збільшити відвідуваність, почали діяти. Впершу чергу вирішили надати вільний доступ до часописів: Всі стелажі з періодичними виданнями відділу (три останні роки), перемістили ближче до читача, у зал. Часописи розміщені на стелажах в алфавітному порядку назв і користувачу зручно шукати та переглядати їм потрібне.

Книжковий фонд? Постало питання відкривати весь фонд (22 тис. примірників) чи частково? Вирішили, що читачеві буде зручніше орієнтуватися у повністю відкритому фонді.

Таким чином, читачі одержали безпосередній доступ до частини фондів бібліотеки, а саме з питань техніки та економіки всіх галузей виробництва та сільського господарства, доступ без необхідності заповнювати бланки для замовлень і користуватися послугами бібліотекарів. Серед стелажів із книжками організували робочі місця читачів – столи для кількох осіб, індивідуальні місця. Ми, бібліотекарі-спеціалісти у галузі знань виробничої тематики, маємо допомагати читачам у пошуках і скеровувати їх до відповідної частини фондів. Аби користуватися відкритими сховищами, читач повинен мати в них літературу, розміщену у певному логічному порядку, тому на бокових сторонах стелажів зробили надписи про тематику літератури, що знаходиться на відповідних стелажах. Стелажі один від одного розмістили згідно норм, тому читачеві зручно переглядати літературу на полицях.

Сьогодні, користувач не обмежений доступом до фондів кількістю замовлень та часом їх реалізації. Запровадивши, послугу вільного доступу до фондів, бібліотекар виконує функції надавця послуг: впорядковує фонди, ставить на місце використану літературу, відшуковує видання, поставлені помилково, відповідає на запитання.

Вільний доступ, на перший погляд, полегшує роботу бібліотекарям, але ставить і нові вимоги. І користувачам – з одного боку, полегшує роботу, а з другого - завдає їм клопотів. Користувач ще не завжди усвідомлює якість послуги «вільний доступ», боячись втратити багато часу на пошуки інформації на полиці, і все ж більшість з них віддають перевагу вільному доступу до фондів.

Умберто Еко, сказав, що "немає чогось більше повчаючого і захоплюючого, ніж нишпорити по полицях, де зберігаються всі книжки із визначеної теми і знайти біля бажаної книжки іншу, яку не шукав, але яка виявляється фундаментальною”.

Бібліотека з вільним доступом стає справжньою бібліотечною службою, дозволяючи читачеві безпосередньо користуватися виданнями, які має читальний галузевий зал: видання минулих років, а також видання, що з’явилися останнім часом або виходять тепер і є найбільш популярними та цікавими. І нам бібліотекарям, і користувачам подобається послуга «вільний доступ».


 

Категорія: Бібліотечні інновації | Переглядів: 1013 | Додав: texnik | Теги: використання читачами фондів, послуга, вільний доступ до фондів   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 crbdubno   [Матеріал]
..."немає чогось більше повчаючого і захоплюючого, ніж нишпорити по полицях, де зберігаються всі книжки із визначеної теми і знайти біля бажаної книжки іншу, яку не шукав, але яка виявляється фундаментальною”- згідна на всі 100%. Цікаво, як колеги з районних бібліотек ставляться до такої практики?

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020