Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 11.08.2020, 21:36
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2016 » Листопад » 21 » Сценарій "Ф. М. Достоєвський і Україна"
10:28
Сценарій "Ф. М. Достоєвський і Україна"
Сценарій літературномузичного вечора
«Ф. М. Достоєвський і Україна»
(до 195-річчю від дня народження письменника)
 
Підготувала провідний бібліотекар: Наталія Васюк
 
На сцені портрет Ф. М. Достоєвського. Репродукції малюнків за його творами.
Крилаті вислови письменника. Книжкові виставки по творчості Ф.М.Достоєвського.
На екран промінь мультимедійного проектора висвітлює назву заходу.
 
Музичний вступ
Людмила Лядова «Посвята» фортепіано
(уч. Вікторія Бурда; викладач Лілія Покидко)
 
Ведуча:  11 листопада в нашій країні і за кордоном зазначалося 195-річчя від дня народження великого російського письменника з світовим значенням Ф.М. Достоєвського.  І ось сьогодні у нас зустріч з письменником Федором Михайловичем Достоевским та його неперевершеними творами.  
І так, початок  творчого шляху.  Весна 1845.. Письменник Григорович взяв у  товариша рукопис і відніс Миколі Некрасову. Читання  рукопису привело письменника  в захват і викликало у стриманого Некрасова сльози.  Вражені прочитаним, вони вирушили наступного ранку до автора, а потім до відомого російського критика Бєлінського.
«Бєлінський! – вигукнув  один з них, - новий Гоголь народився!»
«Ек, у вас Гоголі - як гриби ростуть», недовірливо відповів Бєлінський, проте взяв рукопис, а ввечері прийшов сказати, що захоплений цим твором і обов'язково бажає бачити молодого автора, якого потім благословив на подальшу літературну діяльність. Цей молодий автор і був Федором Достоєвським, а твір  - «Бідні люди».
Гейне радив розглядати життя видатних людей, як розглядають сонце: на сході і на заході.  Схід і захід Достоєвського як письменника були сприятливими, до нього була прикута загальна увага, але період розпалу його діяльності був сповнений зовнішніх і внутрішніх страждань. Доля повела його  тяжким і тернистим шляхом, спочатку на Семенівський плац, змусивши пережити муки очікування страти, потім в сибірську каторгу і оренбурзькі лінійні батальйони.
А ось що він записує у свій щоденник: «Людина є таємниця. Її треба розгадати, і якщо її будеш розгадувати все життя, то не кажи, що втрачено час, я займаюся цією таємницею, бо хочу бути людиною».
Запитайте будь-якого європейця або американця, який мав би приблизне уявлення про літературу, кого з слов’янських письменників вони вважають виразником національного духу. Вони обов'язково назвуть Достоєвського.
Твори письменника, з досліджень соціологів, найбільш читаємі після Біблії. Безсумнівно, проникнення в суть творів Достоєвського - це спроба зрозуміти самих себе.
 
Розповідь бібліотекаря про художні твори та критичні видання про життя та творчість Ф.М.Достоєвського
 
Мультимедійна презентація по творчості Ф. М. Достоєвського
«З почуттям любові до людини…»
 
https://www.youtube.com/watch?v=z-f_HU3CepA
 
Флешмоб  «Читаємо Достоєвського різними мовами»
 
Розповідь бібліотекаря  про художні твори та літературно – критичні видання про життя та творчість Ф.М.Достоєвського  іноземними мовмих з фондів бібліотеки
 
 
Ведуча: Федір Михайлович Достоєвський письменник, що належить до класиків світової літератури, але не дивлячись на це у нього має українське коріння, український родовід. 
Слово Кралюку Петру Михайловичу, доктору філософських наук, професору, проректору Національного університету «Острозька академія»
 
Повідомлення «Українські предки Федора Достоєвського»
 
Музика в живому  виконанні. Улюблені класичні твори
Ф. М. Достоєвського
Антоніо Вівальді «Соната мі мінор» віолончель
(уч. Олексій Лещук; ст. викладач Людмила Зеленська;
концертмейстер Ольга Мартиненко)
 
 
Ведуча: Як же формувалася особистість письменника, що вплинуло на становлення його характеру і світогляду?
 
Слово голові літературного клубу «Співрозмовник»  Стелі Василівні Русиній
 
Розповідь про дитинство, сім'ї письменника, про юнацькі роки письменника, а також: про те, що каторга не зламала Достоєвського, непомірні фізичні і моральні перевантаження не знищили його, але навчили відшукувати і бачити світло там,
де здавалося б, панує непроглядна темрява. Саме на каторзі Достоєвський зрозумів «народ російський так добре, як мало хто знає його.»
Там, в роки страждань, майбутній великий письменник перейнявся незламним бажанням «бути людиною серед людей», бажанням «розгадувати таємницю людини».
Першим твором Достоєвського був роман в листах «Бідні люди». Сам автор говорив про роман так: «Глибоко розірвала мені серце їх сумна історія» ...- маючи на увазі розказану  в цьому творі історію любові жебрака, старіючого титулярного радника, чесного і чистого, до ображеної і нещасної дівчини-сироти.
Головний герой Макар Дєвушкин  шляхетна людина, хоча і бідна людина, але Людина.  Після «Бідних людей» Достоєвський напише своєму братові Михайлу: «Всі мене сприймають як диво». У Росії з’явився ще один великий талант - великий письменник.  «Головне питання, яким я мучився свідомо і несвідомо все моє життя, - існування Боже,» - писав Достоєвський. «Немає нічого прекраснішого, глибше, ... розумніше і досконаліше Христа ... Якщо б мені хтось сказав, що Христос поза істини, то мені краще б хотілося залишатися з Христом, ніж з істиною».
Христос Достоєвського – це родинна любов всіх людей до їх загальної матері - природи, братська любов всіх людей один до одного.
Про новий роман «Ідіот» Достоєвський писав так: «Головна думка ...- зобразити позитивну, чудову людину ... Прекрасне є ідеал, а ідеал ні нами, ні Європою ще далеко не виробився». Головний герой князь Мишкін, князь Христос, ціною великої душевної роботи прагне наблизитися до сяючого ідеалу.
 
 
 
 
Відеоролик з кінофільму «Ідіот»
 
https://www.youtube.com/watch?v=C85KoqN-SEs
 
https://www.youtube.com/watch?v=82tS8t-VdZA
 
Так, багато любові в творах Достоєвського. Але вона завжди пов'язана з драмою або трагедією. Щастлівої і спокійної любові у нього немає. Але було б невірним робити висновок, що  письменник проклинає це почуття. Ні. І така любов - це щастя.  Страшно інше – жінка- це нерідко предмет купівлі - продажі. Достоевский сприймав шлюб на заході, як шлюб між гаманцями. Не випадково в романі «Підліток» є страшне зізнання 19-річного героя.
 
Художнє читання.  Уривок з твору «Підліток»
 
Кілька разів Достоєвський встиг побувати в Німеччині, де несподівано захопився грою в рулетку. Ця пристрасть мучила Достоєвського дев'ять років. Гра виявилася для нього випробуванням, яке він не в змозі був подолати: «А найгірше, що натура моя підла і занадто пристрасна: всюди щось і в усьому я до останньої межі доходжу, все життя за межу переходив ». Достоєвського вабили потреба благородного ризику і бажання випробувати почуття людини, що стоїть на краю безодні. «Руки у мене тремтіли, думки губилися і, навіть програючи, майже як-то радий був, говорив: нехай, нехай ...» Але пристрасно занурюючись в гру, не маючи сил зупинитися доти, поки в кишені можна було знайти хоч один луїдор, звичайно програючи все до кінця, Достоєвський протягом всієї гри залишався письменником-дослідником. Він спостерігав психологію гравців, намагався вивести закономірності гри, створити свою систему, збагнути логіку поведінки гравця.
Наглядно і найдокладніше зображенню рулеточної гри він присвятив роман «Гравець».
 
Відеоролик з театральної вистави «Гравець»
 
                        https://www.youtube.com/watch?v=CIAX1lSX9Tc
 
Я думаю, що для вас тепер по-новому зазвучало це ім'я: Федір Михайлович Достоєвський. Ви увійшли в його художній світ, який дуже суперечливий, як і сам письменник.
 У 1880 році слава письменника досягла апогею. На вечорі в честь відкриття пам'ятника Пушкіну він виголосив свою знамениту «пушкінську промову».
І коли  він закінчив з натовпу пролунало: «Пророк! Пророк!». Це міцно увійшло в свідомість мільйонів його читачів.
 
Ведуча                   Вірш А. С. Пушкіна «Пророк»  (Переклад А. Первомайського.)
З душею спраглою, без сил.
В пустелі темній я томився, —
І дивний ангел шестикрил
Раз на путі мені з'явився.
Перстами, мов у первосні,
Зіниць торкнувся він мені.
Одверзлись віщії зіниці,
Як в полохливої вірлиці.
Моїх ушей торкнувся він, —
І виповнив їх шум і дзвін;
І я небес учув здригання,
І горній ангелів політ,
І гад морських підводний хід,
І зела дольного зростання.
І він до уст моїх приник,
І вирвав грішний мій язик,
І марномовний, і лукавий,
І жало мудрої змії
В уста завмерлії мої
Поставив перст його кривавий.
Він грудь мені розсік мечем
І, серце трепетне забравши,
Жарину, пойняту вогнем,
У розтин положив назавше.
В пустелі трупом я лежав,
І голос бог мені подав:
«Устань, пророче, виждь і внемли,
Сповняйся волею творця,
І, крізь моря йдучи та землі,
Глаголом розпаляй серця!»
 
Музика в живому  виконанні.
Улюблені класичні твори Ф. М. Достоєвського
 
Джон Віл’ямс  «Мелодія» скрипка
(уч. Юлія Свередюк; ст.. викладач Надія Соловйова;
концертмейстер Ірина Трохимчук)
 
Достоєвський помер в один день з Пушкіним - 29 січня за старим стилем.
Звістка про його смерть облетіла весь Петербург, і до його помешкання розпочалося справжнє паломництво. Зійшлися всі, хто не міг не шанувати в померлому не тільки високоталановитого творця «принижених і ображених», а й гарячого їх заступника.
Символічно, що Лев Толстой, менш, ніж будь-хто схильний до благоговіння перед авторитетами, йдучи з Ясної Поляни «в світ», залишивши все і назавжди, взяв з собою дві книги: Біблію і підсумковий роман Достоєвського «Брати Карамазови».
 Твори Достоєвського зажили широкої популярності в Україні. Із Достоєвським була особисто знайома X. Алчевська, листувалася з ним і залишила спогади про зустрічі з письменником («Передуманное и пережитое», 1912). І. Франко не раз згадував Достоєвського у своїх статтях, називаючи його найгеніальнішим російським письменником, а в «Тюремних сонетах» порівнював долю Достоєвського і Т. Шевченка. Полемізуючи з деякими сторонами світогляду Достоєвського, Франко високо цінував гуманізм письменника, його майстерність, своєрідний психологізм творів. До творчого досвіду Достоєвського зверталися О. Кобилянська, М. Коцюбинський, Леся Українка. Окремі твори Достоєвського переклали І. Франко, Олена Пчілка, М. Подолинський, Т. Бордуляк, О. Косинський та ін.,
 
 
Відеролик з телесеріалу «Достоєвський»
 
https://www.youtube.com/watch?v=x3VUlvq3ldE
 
https://www.youtube.com/watch?v=Jxd0WClE21A
 
 
Заключне слово ведучої.   - Достоєвський вмер, - сказала громадянка, але якось не дуже впевнено. - Протестую! - вигукнув гаряче Бегемот. - Достоєвський безсмертний!
 ( Михайло Булгаков, "Майстер і Маргарита")
Его улыбка — где он взял её? -
Согрела всех мучительно-влюблённых,
Униженных, больных и оскорблённых,
Кошмарное земное бытиё.
Угармонировать свой пыл
В падучей сердце — радость обречённых,
Истерзанных и духом исступлённых —
В целебное он превратил
Все мукой опрокинутые лица,
Все руки, принуждённые сложаться
В крест на груди, все чтущие закон,
Единый для живущих — Состраданье,
Все чрез него познали оправданье,
И — человек почти обожествлён.
Игорь Северянин.  1926р.
 
Читайте Достоєвського.
 
 
Музика в живому  виконанні.
Улюблені класичні твори Ф. М. Достоєвського
 
Едвард Гріг «З минулих днів» фортепіано
(викладач Віта Покидько)
 
 
Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 416 | Додав: читалка   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020