Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Неділя, 20.10.2019, 19:12
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2017 » Лютий » 13 » Роль і значення публічних бібліотек у житті громади: американський досвід
11:34
Роль і значення публічних бібліотек у житті громади: американський досвід

У сучасну епоху роль і значення бібліотек в українському суспільстві в силу різних причин все більше недооцінюється, але ця проблема, як не дивно, існує не лише у нас, але й у високорозвинених країнах. Навіть модернізовані американські публічні бібліотеки так само стикаються із критикою, так само часто позбавлені належного фінансування з бюджету, а інноваційні послуги викликають скептицизм місцевих громад.

Американські спеціалісти у галузі - Джулі Біандо Едвардз, Мелісса С. Росео та Келлі Ре Ангер – акумулювали власний досвід і пояснюють, чому культурні та громадські пропозиції ПБ, які здаються населенню незвичними та не повязаними із їх традиційними послугами, є важливішими, ніж будь-коли. Наголошується, що публічна бібліотека – це більше ніж місце зберігання книг та безкоштовний компютерний зал. ПБ надихають та навчають мистецтву, музики, навичок; заохочують долучатися до громадських проблем; допомагають людям встановлювати контакти, обєднуватися за інтересами, щоб досліджувати, взаємодіяти, фантазувати.

Американські спеціалісти розглядають ПБ як культурні центри для користувачів: 1. як посередники у організації та гуртуванні громади 2. як громадські центри для різних груп населення 3. як мистецькі центри 4. як університети 5. як молодіжні центри. Для кожної з цих категорій виокремлюють специфічні види послуг, які слугують доказом, що бібліотеки – це більше ніж просто інформація.

ПБ як посередники у організації та гуртуванні громади в американському суспільстві виконують декілька надзвичайно важливих функцій. По-перше, вони допомагають покращити неблагополучні райони, по-друге можуть ставати партнерами місцевого бізнесу, ремісництва. По-третє, б-ки акумулюють увесь масив історичної інформації, що стосується конкретної громади, регіону; люди можуть дослідити свою генеалогію та історію міграції.

Бібліотеки – це місце, де люди можуть краще пізнати себе та свою громаду. Молоді мами зустрічаються у дитячих куточках, похилі люди відвідують заходи та легко знаходять друзів, підлітки зустрічаються в виокремлених середовищах, читачі обговорюють події у залах періодичних видань. У бібліотеках, знайомства трапляються постійно.

У США бібліотеки служать в якості каталізаторів для вирішення соціальних проблем. Бібліотекарі дізнаються про свої громади, як кажуть, із перших уст і часто є першими, хто помічає нагальну потребу тому, що вони контактують на повсякденній основі із представниками усіх верств суспільства.

Б-ки відіграють важливу роль в політичному житті суспільства. Від виставок заборонених книг до дискусійних клубів, б-ки заохочують усвідомлену участь в політичному житті.

Американські б-ки мають довгу історію забезпечення потреб місцевих підприємців та підприємств, але деякі, як наприклад як обєднання публічних бібліотек округу Колумбія, підносять свої послуги на новий рівень, ініціюючи проекти, як Центр інформації для покращення бізнесу.

ПБ виступають як громадські центри для різних груп населення: неангломовних осіб, мігрантів, представників ЛГБТ груп, осіб з інвалідністю.

ПБ як мистецькі центри у американському суспільстві дають доступ до непопулярних течій та представляють місцевих митців, тому тісно співпрацюють із художниками, скульпторами, музикантами, а ті, в свою чергу, звертаються до публічних бібліотек як до центрів, де можна представити та розрекламувати свої роботи. Крім того, організовуються безкоштовні уроки з підвищення мистецької культури та майстерності. Концерти, зустрічі з авторами, виставки, концерти, які проводяться у б-ках часто повністю безкоштовні.

Б-ки виступають в ролі публічних університетів. ПБ надають можливості для дистанційного доступу до культурних та освітніх пропозицій. Багато б-тек забезпечують місцем і послугами тих, хто хоче навчитися редагувати Вікіпедію, створювати і вести блоги та підкасти, пропонують майстер-класи по малюванню чи письму, кімнати для музичних репетицій.

Б-ки як молодіжні центри навчають підлітків важливих життєвих навичок від спілкування із консультантами, від участі у волонтерських проектах, програмах і на трудовій практиці. Інтернська програма публічної б-ки Брукліна, наприклад, допомагає підліткам здобути позитивний трудовий досвід. Б-ки навіть пропонують консультації по домашнім завданням та приватні уроки по телефону, онлайн, через соцмережі, приватно та навіть через спеціальні програмні додатки.

Усе вище перелічене – це одні із небагатьох прикладів із величезної кількості чудових речей, які пропонують публічні б-ки США для обєднання громади і людей один із одним.

 

Юлія Мещерякова

Категорія: Іноземка | Переглядів: 489 | Додав: black   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2019