Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 11.08.2020, 12:24
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2011 » Грудень » 30 » Повернення Авеніра Коломийця на історичну Волинь
10:59
Повернення Авеніра Коломийця на історичну Волинь
Книги українського письменника, режисера та культурного діяча 20-30-х років минулого століття Авеніра Коломийця, уродженця Рівненщини, передали з Австралії у Рівненську державну обласну бібліотеку його сини. Віднині з частиною творчої спадщини Авеніра Коломийця можуть познайомитися і його земляки.
Для тих, хто вперше чує ім’я Авеніра Коломийця повідомляємо, що народився він 19 листопада 1905 року в селі Городець Володимирецького району. Проживав у селі Бережниця Дубровицького району, навчався в Клеванській духовній школі. У 1930 році закінчив теологічний факультет Варшавського університету, в 1936 році – Варшавський інститут театрального мистецтва. З 1936 року вчителював на Дубенщині: у селах Малі Сади, Ситне, з 1939 року – в Дубні. Із жовтня 1941 року видавав у Дубні часопис «Школярик», організував музично-драматичний театр, видавництво «Лад», завідував відділом освіти. В 1942-43 рр. його двічі заарештовували гестапівці. У 1944 році евакуювався до Австрії, де й помер 21 липня 1946 року в Зальцбурзі.
Тривалий час ім'я Авеніра Коломийця було майже невідомим. Завдяки дослідженням рівненського краєзнавця Григорія Дем’янчука у 1990-і роки його було повернуто в літературний та культурний простір України. Сьогодні Авенір Коломиєць та його твори знову знаходять своє місце на теренах історичної Волині. Повернення творчості А.Коломийця відбувається завдяки дослідженням та пошукової діяльності місцевих краєзнавців. Зокрема, перше в незалежній Україні окреме видання творів А.Коломийця «Жити так, щоб не згасла жадоба краси…» (упорядник Інна Нагорна) здійснили у Рівному в 2010 році у серії «Бібліотечка Літературного музею Уласа Самчука», куди увійшло 8 поезій, 3 казки і «Шевченкова ера».
До цього пошуку долучилася також Рівненська обласна бібліотека. З 2009 року сектор «Історична Волинь» налагодив і підтримує зв’язки з родиною А.Коломийця, яка проживає у Сіднеї в Австралії. За цей час сином А.Коломийця – Жданом Коломийцем, було надіслано багато різноманітної і невідомої інформації, фотографій, які розміщені на сайті «Історична Волинь».
У 2011 році до 106-ї річниці з дня народження і 65-ї річниці смерті А.Коломийця в Австралії були видані книги: «Коломиєць А. Антологія поезій», «Коломиєць А. Літературні твори», «Коломиєць А. Шевченкова ера», «Авенір Коломиєць. Збірка матеріалів про життя і діяльність українського письменника і режисера». Упорядник і видавець книг Ждан Коломиєць надіслав їх у Рівненську державну обласну бібліотеку, вважаючи, що ці книги повинні перебувати в Україні, на рідній письменнику історичній Волині. З цієї нагоди у листопаді 2011 року працівниками відділу акумуляції краєзнавчих документів і бібліографії та сектору «Історична Волинь» була проведена презентація цих книг, а також організований Літературний вечір, присвячений пам'яті українського письменника-земляка Авеніра Коломийця (1905-1946). До заходу була підготовлена книжкова виставка «Світ Авеніра Коломийця», на якій демонструвались твори письменника видані в Україні, а також наукові праці про життя і діяльність письменника; також мультимедійна презентація із фотографій, надісланих Жданом Коломийцем, з Літературного семінару, організованого у Сіднеї з нагоди вшанування пам’яті А. Коломийця.
На вечорі виступили дослідники творчості А.Коломийця, краєзнавці, письменники: Віктор Мазаний, Микола Пшеничний, Любов Пшенична, Володимир Рожко, Іван Пащук, Інна Нагорна, Євген Шморгун, студент 3 курсу Волинської православної духовної академії Роман Третяк, завідувач музею Авеніра Коломийця в с. Городець Володимирецького району Любов Кривко, головний бібліотекар сектора «Історична Волинь» Лідія Малишева.
Під час презентації відбулося обговорення життєвого і творчого шляху письменника, яке іноді носило дискусійний характер. Зокрема, висловлювались різні думки з приводу місця народження письменника та інших фактів його біографії. Це викликало живий інтерес серед присутніх гостей: письменників, краєзнавців, просвітян, журналістів, студентів та ін.
Прочитання поетичних творів письменника заслуженим артистом України Олексієм Заворотнім та виконання на бандурі твору «За Україну» (слова М.Вороного) заступником голови обласного відділення Національної спілки кобзарів України Назаром Волощуком наповнило вечір творчим колоритом.
Ця презентація і робота сектора «Історична Волинь» відкривають нові перспективи для спілкування з родиною А.Коломийця з метою популяризації творчості письменника. Ми запрошуємо всіх, хто має якусь нову інформацію про творчість А.Коломийця поділитися з нами. Всі бажаючі можуть висловити свої думки, пропозиції і коментарі,  надіславши їх на адресу:istvolyn@libr.rv.ua
З новими книгами письменника можна познайомитись у відділі акумуляції краєзнавчих документів і бібліографії Рівненської обласної бібліотеки

Р.S. Хто зацікавився, пропонуємо переглянути відеорепортаж з літературного вечора: http://rtb.rv.ua/company/tele/video/2051/


Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 1500 | Додав: kraeznavzi | Теги: письменник, театральний і культурний діяч, Авенір Коломиєць, історична волинь, драматург   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 анна   [Матеріал]
мені була цікава ваша інформація

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020