Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 11.08.2020, 12:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2017 » Червень » 1 » Особливості роботи з користувачами з обмеженими можливостями
16:05
Особливості роботи з користувачами з обмеженими можливостями

Особливості роботи з користувачами з обмеженими можливостями

Останнім часом у суспільстві все більше уваги приділяється вирішенню соціальних проблем людей з обмеженими фізичними можливостями. Публічна бібліотека як соціальний інститут, що надає вільний доступ до інформації та знань, повинна брати активну участь у цьому процесі.

На сучасному етапі пріоритетними напрямками роботи книгозбірень з інвалідами мають стати: соціальний, інформаційний, психологічний, дозвіллєвий, професійно-реабілітаційний. Цьому сприятиме координація діяльності бібліотек з органами місцевої влади, державними та громадськими організаціями, соціальними, юридичними, психологічними службами, центрами реабілітації, методичними та навчальними закладами, спортивними, молодіжними об’єднаннями, Товариством Червоного Хреста тощо.

Доповнювати їх можуть тематичні картотеки, що сприятимуть знайомству людей, які знаходяться в інформаційному вакуумі, обміну між ними відомостями, виявленню спільних інтересів, а за бажанням — встановленню особистих контактів, зокрема: «Вас захищає закон», «Люди для людей», «Служба взаємодопомоги», «Милосердя й доброта — найбільші людські цінності», «Ваше здоров’я», «Лікує природа», «Будьмо знайомі» тощо.

Основним напрямком роботи бібліотеки має стати інформаційний. Для надання відомостей з питань правового, соціального, психологічного захисту населення рекомендуємо організовувати на базі книгозбірні консультаційні пункти юриста, психолога, соціального працівника з чітко визначеними графіками роботи. У цей час доцільно проводити дні інформації, присвячені заздалегідь визначеним темам, що стосуються життєдіяльності людей із певними вадами здоров’я, наприклад:

 • «Працевлаштування»;
 • «Соціальні гарантії людям з обмеженими можливостями»;
 • «Пільги інвалідам»;
 • «Подолання стресу після травми»;
 • «Мої страхи»;
 • «Психологічне розвантаження» тощо.

Одночасно варто організовувати виставки, біля яких влаштовувати бесіди, огляди літератури.

Також буде корисним проведення тренінгу для людей з особливими потребами, на який можна запросити фахівця центру зайнятості. Для прикладу, на занятті на тему «Правові особливості працевлаштування та умов праці людей з обмеженими функціональними можливостями» варто розглянути такі питання:

 • Правові проблеми працевлаштування інвалідів.
 • Робоче місце цих людей.
 • Органи, що здійснюють працевлаштування громадян із вадами здоров’я.
 • Їх професійне навчання.

Для надання психологічної допомоги особам з вадами здоров’я доцільною є організація занять у формі вікторин, розвиваючих ігор, тренінгів, тестів, що допоможе їм повноцінно брати участь у житті суспільства, зруйнувати соціальні бар’єри тощо. До здійснення такої роботи необхідно залучати працівників спеціалізованих закладів та організацій, служб психологічного захисту дітей, педагогів-психологів.

Розкриттю творчого потенціалу інвалідів сприятиме їх участь у масових заходах. У рамках діяльності бібліотерапевтичного центру рекомендуємо провести благодійне свято «Повір у себе». Його орієнтовна програма може бути такою:

 • літературна вікторина;
 • музичний конкурс на краще виконання пісень;
 • змагання ерудитів;
 • конкурс «Поле чудес»;
 • книжкова виставка «Передай добро по колу»;
 • огляд робіт людей з особливими потребами «Красу відчуєш серцем»;
 • підведення підсумків, вручення призів переможцям.

До проведення заходу доцільно запросити спонсорів, які б допомогли придбати подарунки. Свій внесок можуть зробити члени гуртків, що працюють у бібліотеці, виготовивши їх власноручно.

Для організації дозвілля людей з обмеженими можливостями пропонуємо проводити дні спілкування, які включатимуть:

 • читацькі діалоги, під час яких можна обмінятися думками про книги, навчання тощо;
 • консультації спеціалістів;
 • презентації нової літератури;
 • представлення творчих доробків «Творча вітрина»;
 • відбір творів для прочитання вдома.

Таким чином створюються умови для спілкування, що сприяє розвитку впевненості в собі, покращується настрій, люди відчувають себе повноцінними громадянами суспільства.

Організація дозвілля шляхом заснування клубів за інтересами, сімейних клубів, гуртків допоможе особам з обмеженими можливостями оволодіти навиками просторової орієнтації, самообслуговування, пізнання навколишнього середовища, самореалізації.

Для об’єднання родин, які мають інвалідів, варто створити клуби сімейного дозвілля, під час яких можна організувати:

 • вечори-зустрічі;
 • круглі столи;
 • тематичні вечори.

Найбільш поширеною формою міжособистісного спілкування в бібліотеці є клуби за інтересам, зокрема: «Поговоримо по щирості», «Діалог», «У колі друзів», «Надія» тощо.

Діючи в цьому напрямку, книгозбірні повинні упроваджувати ідеї толерантності, організовувати спільні заходи для різних категорій користувачів.

Теми:

 • «Ти — людина, і тим неповторна»;
 • «Вчимося толерантності»;
 • «Не завдавай зла іншому»;
 • «Повага до людей є повагою до самого себе»;
 • «Батьки і діти: одвічне коло»;
 • «Ріка нашої пам’яті»;
 • «Це вічне і святе, найперше слово: мама».

Важливим напрямком роботи є професійно-реабілітаційний. У бібліотеці можна створити на власній базі центри (гуртки) професійної реабілітації, залучивши спеціалістів центру зайнятості. Варто спробувати навчити людей з обмеженими можливостями найпростішому: вишиванню, плетінню бісером, шиттю, в’язанню, куховарству. А психологи та соціальні педагоги формуватимуть у них елементарні навички: дотримання особистої гігієни, приготування їжі, поводження з грішми, що дасть можливість залучати інвалідів до посильної трудової діяльності.

Важливим бібліотерапевтичним напрямком є виставкова робота.

Можна організувати:

 • Виставки-роздуми з проблемних питань життєдіяльності людей з обмеженими можливостями: «Що таке страх і як з ним боротися?», «Облаштування квартири, де проживає інвалід» та ін.
 • Тематичні виставки: «Душу зцілює добро», «Для тих, хто полюбляє сад», «Стіл здоров’я», «Готуємо самі», «Шлях до себе», «Перечитайте цю книгу», «Допоможи собі сам». Щоб такі прийоми роботи були ефективними, паралельно необхідно організовувати бесіди, огляди літератури. Так біля книжкової виставки «Аптека на городі» можна провести бесіду про методи лікування народної медицини, розмістити рецепти.
 • Виставки-персоналії про людей, які не тільки не підкорилися недузі чи «поганій» долі, але здебільшого змінили її, підтверджуючи тим самим, що головне — сильний характер.

Такі покази можуть бути присвячені життю відомих особистостей, наприклад: Ярослава Мудрого, Іллі Рєпіна, Людвіга Ван Бетховена, Лесі Українки, Василя Єрошенка, Костянтина Ціолковського, Миколи Островського, Марії Приймаченко та інших, які, ставши інвалідами, продовжували плідно працювати.

Серед наших краян також є люди, які, подолавши недугу, досягли значних успіхів у своєму житті. На їхньому прикладі слід учити протистояти життєвим негараздам, знаходити в собі сили до повноцінного життя. Варто організувати персональні виставки інвалідів, які проживають у вашій місцевості, на теми: «Світ твоїх фантазій», «Це зміг би і ти» та ін. Доцільним буде проведення зустрічей із творчо обдарованими людьми з вадами здоров’я, презентацій їх творчих доробків, літературних композицій тощо.

У нашій книгозбірні неодноразово відбувались профорієнтаційні тренінги для старшокласників із лайф-коучером, людиною непростої долі – Наталією Колесовою, відомою чемпіонкою України зі спортивних танців на візках. Відділ обслуговування користувачів документами іноземними мовами співпрацює зі спеціалістом-консультантом з 3D друку Михайлом Грушевським, а він, в свою чергу, ділиться своїми знаннями й уміннями з відокремленим підрозділом ВГО людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії» у Рівненській області. Завдяки такої плідної співпраці для всій України з’явилися дівайси, що адаптують людей з обмеженим зором до всього, до чого ми звикли: це так званий емоційний куб Грушевського універсального дизайну, тактильні годинники, фігурки тварин для дітей з порушеннями зору і тотально незрячих. У спеціалізованому дитячому садочку відбувається апробація тактильних виробів для слабозорих та незрячих людей. Таким дітям вкрай необхідні кубики, буквенно-фонетичні набори, математичний набір, що складаються з рельєфно-крапкового шрифту Брайля і тактильних позначок, що зчитується пальцями.

Особливе значення в діяльності книгозбірень може бути забезпечення інвалідам вільного доступу до інформаційних ресурсів Інтернету. Всесвітня мережа дозволяє розширити межі спілкування, яке для осіб з вадами здоров’я має життєво важливий, у якійсь мірі реабілітаційний характер. Знову ж таки, Інтернет-центр «Окуляр» виконує функції такого реабілітаційно-адаптаційного центру для людей з обмеженим зором. На базі бібліотеки можна визначити час у навчально-тренінговому центрі для відвідування людей з особливими потребами, попередньо сформовані в групи за різними ознаками (віковою, рівнем освіти, видами хвороби, характером трудової діяльності). Значну роль у цьому процесі відіграватиме консультант, який буде проводити навчання даної категорії користувачів. Він повинен володіти не тільки знаннями сучасних новітніх технологій, а й особливостями мистецтва спілкування з такою категорією людей.
                                               Корисні сайти:

Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю» (www.inteldisability-coalition.kiev.ua). Новини, статті, корисні посилання, пошук роботи, знайомства, форум. Новини, законодавство, працевлаштування, спілкування.

Інтернет-портал Наукового товариства інвалідів «Інститут соціальної політики» (http://isp.rehab.org.ua/ukrainian). Сайт про діяльність організації, реабілітаційні центри України, діяльність Ради з питань освіти інвалідів; новини, довідкова інформація, електронна бібліотека, законодавство та багато іншого. Передбачено можливість надання консультацій.

INVАK.INFO: інформаційне агентство — портал інвалідів (http://invak.info). На сайті можна знайти відомості про події та заходи інвалідного руху, організації, конкурси, гранти, способи реабілітації; нормативні документи, бібліотека, спеціальні комп’ютерні програми. Є можливість пошуку роботи, форум.

Національна асамблея інвалідів України (http://naiu.org.ua). Це офіційний сайт Всеукраїнського громадського соціально-політичного товариства. Мета його діяльності — об’єднання громадських організацій, членами яких є інваліди, узгодження дій та консолідація їх зусиль, спрямованих на поліпшення становища людей з вадами здоров’я в Україні, сприяння захисту конституційних прав цих громадян, підвищенню їх ролі й соціального статусу в суспільстві. Назва сайту: «Повір у себе!» (http://believe.net.ua). Сайт присвячено життю та проблемам інвалідів.

Портал для людей з обмеженими фізичними можливостями: (www.inva-support.cn). Спілкування, консультації психолога, сексолога, юриста.

Проект «Безбар’єрна Україна» (http://www.netbaryerov.org.ua).

Фонд соціального захисту інвалідів (http://www.ispf.gov.ua/)

Розміщено інформацію про історію товариства, його виробничу й соціальну діяльність, а також відомості про регіональні організації.

Всесвітній Союз сліпих (http://www.once.es/new): Загальна інформація про незрячих, текст конституції даної організації, перелік країн-учасниць та календарний план заходів. Крім того, на сайті можна ознайомитися з журналом об’єднання.

Тетяна Панчук

 

 

 

Категорія: Іноземка | Переглядів: 715 | Додав: black | Теги: робота з людьми з особливими потреб   | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020