Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Четвер, 06.08.2020, 19:06
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2016 » Грудень » 1 » Організовуємо пересувну книжкову виставку!
10:45
Організовуємо пересувну книжкову виставку!
    Кожна бібліотека прагне максимально розкрити зміст своїх ресурсів для користувачів. Дієвим засобом впливу на формування читацької активності є книжкові виставки. Виставкова діяльність бібліотек була і залишається важливою складовою бібліотечного обслуговування. Організація візуального простору вимагає виваженого  підходу та вивчення потреб користувачів. Найпоширеніша форма роботи в бібліотеці – книжкові виставки – є засобом популяризації бібліотечних зібрань, інформування про нові надходження, висвітлення актуальних питань з певної теми. Вони є складником роботи з користувачами будь-якого віку, будь-якої бібліотеки.
    Однією з ефективних форм підвищення читацької активності населення є пересувна книжкова виставка. Мета такої виставки – познайомити користувача з асортиментом літератури з фонду бібліотеки; залучити нову групу користувачів, тобто виявити потенційних відвідувачів, які надалі стануть відвідувачами одного дня, в подальшому відвідувачі одного дня – регулярними відвідувачами, регулярні відвідувачі – постійними друзями, партнерами бібліотеки, реальними учасниками її діяльності.
    Для того, щоб організувати таку виставку, працівникам необхідно спочатку визначити коло організацій, установ, підприємств та інших закладів міста/села, з якими вона може співпрацювати і де доцільніше розмістити пересувну виставку.
    Організація пересувних виставок здійснюється на підставі договорів, що передбачають співпрацю бібліотек та закладів, організацій, на базі яких створено таку виставку. Бібліотеки забезпечують пункти літературою, орієнтуючись на контингент відвідувачів. Варто зазначити, що для забезпечення збереження фондів, потрібна людина, яка б контролювала цей процес. Це має бути бібліотекар.
    Пересувні виставки можна організовувати на виробничій дільниці агроцеху, у міській поліклініці, слідчому ізоляторі, санаторії-профілакторії та пансіонаті, в університетах, загальноосвітніх школах, дитячих садках, молодіжних громадських організаціях, кінотеатрі, театрі, музеї.
Для того, щоб організувати таку виставку необхідно:
 • забезпечити створення умов для проведення пересувної книжкової виставки; виділити місця для проведення зазначеного заходу, забезпечити електропостачання та нагляд;
 • розробити документацію чи договір, на основі якого буде здійснюватися передача пересувної виставки з однієї установи в іншу;
 • інформувати населення району через місцеві засоби масової інформації про роботу пересувної книжкової виставки.

Пересувні книжкові виставки. Досвід зарубіжних бібліотек
    Кемеровська обласна бібліотека для дітей та юнацтва в грудні 2015 року організувала пересувну виставку-супутник «Місто хороших книг» в Крапивинському районі. Презентація її відбулась в Крапивінській дитячій бібліотеці. Виставка включає близько 500 примірників книг для дітей, підлітків та їх батьків останніх років видання. Видання, що експонувались, були розраховані як для самостійного, так і для сімейного читання. Кожний відвідувач міг віднайти для себе цікаву книгу, прочитати нові твори улюблених авторів, познайомитись із творчістю сучасних письменників. Всі матеріали виставки були згруповані за розділами: «Дитячий майданчик», «Сквер тінейджерів»
, «Сімейна алея».За весь час роботи виставки нею скористались близько 2,5 тис. юних читачів Тяжинського і Маріїнського районів, міст Осінники та Анджеро-Судженськ. У всіх містах виставка експонувалась по три місяці. Було видано близько 20 тис. екземплярів книг. Для привернення уваги до книг, бібліотекарі використовували презентації, театралізовані вистави, огляди книг, індивідуальні бесіди. Як результат, виставка отримала безліч схвальних відгуків батьків, а юні відвідувачі відмітили яскраве оформлення виставки. Це і стало мотивом для бібліотекарів і надалі організовувати такі виставки в усіх книгозбірнях краю. 
 
   
    Яскравим прикладом слугує досвід американських колег. 19 американських публічних бібліотек були відібрані для проведення пересувної виставки – «Exploring Human Origins: What Does It Mean to Be Human?» (Вивчення Походження Людини: Що означає Бути Людиною?). Ініціаторами цього проекту стали Відділення Громадських Програм Американської Бібліотечної Асоціації та Національний Музей Природничої Історії.
    Виставка площею 1200 квадратних футів (» 111 м²) знайомить відвідувачів з науковими дослідженнями, що стосуються походження й еволюції людського виду.
Мета виставки полягає в  подальшому всенародному обговоренні, через громадські бесіди, з науковцями про життя і створення можливості для аудиторії, щоб порівняти свої погляди з науковим дослідженням походження людини.  Для того, щоб адаптувати досвід цієї виставки в різних містах, кожна бібліотека зібрала групу членів спільноти з різних релігійних, освітніх, громадських, наукових та інших фонів.
    Пересувна виставка організовується на базі різних міст США: від зовсім невеликих, таких як Андовер (Огайо), в якому живуть всього 1100 чоловік, до більших - Спокан (Вашингтон) з населенням в 210 тисяч чоловік і Орландо (Флорида), де проживають близько 240 тисяч чоловік.
    Відвідувачі виставки можуть познайомитися з матеріалами досліджень за допомогою плакатів, інтерактивних кіосків, створених вручну експозицій та відеоматеріалів, де розміщена детальна інформація про найважливіші етапи еволюції людського виду: від прямоходіння, створення знарядь праці і змін харчового раціону до збільшення обсягу мозку, розвитку символічної мови і формування складних соціальних відносин.
   Пересувна 4-тижнева виставка діятиме в період з квітня 2015 по квітень 2017 року. У кожній обраній бібліотеці під час проведення виставки також заплановані презентації співробітників Національного музею природничої історії.
   


    Ще одним гарним прикладом є виставка «Thinking Money» (Розумні гроші) у публічних бібліотеках США, основною метою якої є підвищення фінансової грамотності (економії, витрат, захисту від шахрайства) підлітків та їх батьків, опікунів і вчителів.
    «Розумні гроші» - пересувна  виставка, яка подорожуватиме 50 американськими публічними бібліотеками протягом 2016-2018 рр. Виставка відображає такі теми:
 
 • Особисті потреби
 • Нарахування та виплата відсотків
 • Моє майбутнє і я
 • Як уникнути фінансового шахрайства.
    Кожна обрана бібліотека отримає виставку на 6 тижнів. Кожна бібліотека буде нести відповідальність за пошкодження або втрату виставки, коли вона знаходиться під їх контролем. 
Всі публічні бібліотеки, обрані для виставки «Розумні гроші», повинні виконати наступні дії:
 • Підписати контракт з Американською бібліотечною асоціацією,  погодившись з програмуванням, оцінками, звітністю та іншими вимогами до проекту;
 • Дозволити громадськості подивитися виставку і відвідувати програми безкоштовно;
 • Взяти участь в оцінюванні виставки;
 • Призначити одного співробітника в якості директора проекту виставки;
 • Забезпечити безпеку для виставки (шляхом моніторингу виставки, через кожні півгодини в години пік і кожну годину під час менш напруженого часу).
    Слід приділити увагу рекламі виставки - від цього багато в чому залежать її успіх та ефективність. В основі рекламно-інформаційної підтримки виставки лежить створення рекламних повідомлень і публікацій.
 Пересувні виставки набувають все більшого поширення за кордоном. На жаль, в Україні такі виставки не є популярними через ряд проблем та питань, які постають при їх організації. 


Використані джерела
 1. Виставкова діяльність бібліотек [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.calameo.com/read/003195114e558f0c632ee. – Назва з екрана.
 2. «Думаючи гроші»: пересувна виставка в публічних бібліотеках США [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://molod.ula.org.ua/bibliolaboratoriya/item/577-dumaiuchy-hroshi-peresuvna-vystavka-u-publichnykh-bibliotekakh-ssha. – Назва з екрана.
 3. Передвижная выставка «Город хороших книг» Кемеровской областной библиотеки для детей и юношества привлекла более 2500 читателей [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.rba.ru/content/news/vid_news_str.php?id=5013. – Название с экрана.
 4. Пересувна виставка «Розумні гроші» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libr-universalka.blogspot.com/2016/05/blog-post_13.html. – Назва з екрана.
 5. Пересувна виставка в публічних бібліотеках [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://anyformatread.org/chitaj-u-bibliotetsi/item/638-peresuvna-vystavka-v-publichnykh-bibliotekakh. – Назва з екрана.
Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 597 | Додав: metodist | Теги: зарубіжний досвід, бібліотека, пересувна виставка   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020