Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 11.08.2020, 12:57
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2011 » Травень » 5 » Нотатки подорожнього про бібліотеки Берестейщини…
11:40
Нотатки подорожнього про бібліотеки Берестейщини…
           Пружани – мальовниче провінційне містечко на північному сході Брестської області (Білорусь), яке помітно вирізняється поміж усіх інших районних центрів. Просторі та чисті вулиці, охайні будинки, привітні мешканці. Справжньою окрасою міста є неймовірна  музей-садиба – Пружанський палацик (пам’ятка архітектури XIX ст.).

Нещодавно Пружани стали місцем зустрічі бібліотекарів краю. До професійного діалогу приєдналися і працівники державної обласної книгозбірні, які були запрошені на обласний семінар директорів і завідуючих відділами бібліотечного маркетингу ЦБС Брестської області.

Спілкування відбувалося в Центральній районній бібліотеці, яка приємно вразила інтер’єром, гарним ремонтом та великою кількістю нових книг, розташованих на сучасних стелажах. Впродовж двох днів колеги-бібліотекарі обмінювалися досвідом, презентували кращі практики, вирішували нагальні питання бібліотекознавства.

Головною темою зустрічі стала «Науково-дослідницька та методична діяльність бібліотек в сучасних умовах: підсумки та перспективи». Не буду зупинятися на кожному виступі зокрема, а в цілому поділюся враженнями та почутим.

Всього в Брестській області діє 666 публічних книгозбірень («магічна цифра, чи так =)»). Є ЦБС, які також працюють в умовах об’єднання публічних та шкільних бібліотек. Ступінь проникнення Інтернет у бібліотечну практику дещо повільніший ніж на Рівненщині, а послуги із використанням сучасних технологій – платні (копіювання, сканування, робота на ПК, доступ до Інтернет та відправка листів Е-поштою). Формування електронних каталогів відбувається на основі Бєлмарк-формату (національний програмний продукт). До речі, офіційних веб-сайтів ЦБС досить мало. Створенням таких ресурсів займається спеціалізований Центр. Вимоги до сайтів книгозбірень закріплені Указом Президента Білорусії «О мерах по совершенствованию использования сегмента сети Интернет». В перспективі усі заклади матимуть власне інтернет-представництво. Бібліотекарі чітко дотримуються Правила байта (обмеження у представленні повної версії документа або статті). Через сайти також не можна поширювати правову інформацію без угоди з Національним правовим центром країни.

Мобільною є внутрішня організація роботи обласної бібліотеки Бреста: формується так звана база планово-звітної документації, що працює в локальному режимі. Кожний керівник структурного підрозділу вносить необхідну інформацію у своїй частині електронної форми, а заступник директора з наукової роботи із свого АРМ корегує дані, здійснює контроль виконання, ін.

Методична робота бібліотек реалізується у таких напрямках: аналітична, видавнича, науково-дослідницька діяльність, професіоналізація кадрів. Цікавим є той факт, що в Білорусії створено електронний реєстр бібліотек країни, де відображаються усі відомості про заклад: від площі, адреси, персоналу до показників бібліотечної статистики. Книгозбірні різних рівнів самостійно заповнюють відповідні сегменти реєстру.

Щодо навчання: 1 раз на 5-ть років бібліотекарі відвідують курси підвищення кваліфікації, також велика увага приділяється самоосвіті персоналу. На місцях проводяться семінари-тренінги, які передбачають огляди фахових видань, майстер-класи, ділові ігри: «Сьогодні і завтра вашої бібліотеки», «Калейдоскоп ідей». За наслідками останнього проходить конкурс «Яскрава ідея 2010 року». Практикуються конкурси кращих заходів бібліотек, огляди професійної майстерності «Службова документація 2010 року».  Організовуються школи спеціаліста, на яких розглядаються такі теми: мистецтво публічного виступу, етикет бібліотекаря, соціально-психологічний клімат у бібліотеці. Бібліотекарі стають учасниками ділових ігор: «Якби я був директором», «Моя команда», ін. Методичними центрами формується картотека якісної праці бібліотекарів ЦБС «Чорне і біле», що використовується для аналізу роботи (Пружанська ЦБС).

Актуальними завданнями методичних служб публічних бібліотек є вивчення потреб та інформаційне забезпечення державних службовців, організація роботи та комплексність послуг для молоді, пенсіонерів та інвалідів.

Велика увага у діяльності книгозбірень Берестейщини приділяється популяризації книги, читання. Кожна ЦБС має власний унікальний досвід роботи з різними групами користувачів. Ось декілька прикладів:

  • - організація роботи з пенсіонерами через клубні об’єднання «Зимова школа краси», «Університет третього віку» (навчання роботі на ПК, вивчення краєзнавства, туристичні маршрути краєм, рецепти та мода)
- досвід сільської книгозбірні щодо роботи клубу «Вітамінопанорама» для молодших школярів (про корисну їжу);
- діяльність центрів здорового способу життя (напрям, який реалізують  фактично усі бібліотеки);
 - відродження традицій сімейного читання;
 - проведення краєзнавчих аукціонів, краєзнавчої рулетки;
 - організація міського свята книги «Читаємо по-білоруськи» та творчої акції «Святкова хода з Королевою Книги центральною площею міста»;
  - створення зон читання  для юних книголюбів «Книжковий вулик»;
 - робота  театру воєнної книги «На фронті з поетом» в студії районного радіо (зібрані файли-досьє споминів земляків, листи з фронту звучали в ефірі, крім того популяризувалися книги військової тематики, які є в фондах бібліотеки);
  - виїзні акції «Солдат, ми пам’ятаємо твій подвиг», «Місця військової слави краю» - віртуальна екскурсія та ін.
           Особливо вразили бібліотеки агроміст (щось на зразок сільської ради). Справді: вже першого погляду на книгозбірні вистачить, аби переконатися в турботі держави. В країні діють та виконуються ряд національних Програм розвитку культури, розвитку села. Тому сільські бібліотеки сучасні (неповторні в інтер’єрі), із полицями нової літератури, гарною підпискою (до 20 назв газет та журналів), автоматизованими робочими місцями та доступом до Інтернет (щоправда платним), новими меблями.
           Дуже хочеться здивувати: в агромістечках діють льодові палаци, басейни, спортивні комплекси та прекрасні будинки культури з потужною матеріально-технічною базою. Саме в них розташовано більшість книгозбірень.

 

Категорія: Новини | Переглядів: 1112 | Додав: 4ита4ка | Теги: досвід бібліотек берестейщини   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020