Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Четвер, 21.01.2021, 03:10
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2014 » Грудень » 11 » Конфлікти між бібліотекою і громадськими активістами: досвід колег з Дніпропетовська
10:06
Конфлікти між бібліотекою і громадськими активістами: досвід колег з Дніпропетовська

Нещодавно у міської бібліотеки Дніпропетровська стався конфлікт з місцевою громадською організацією К12. Громадські активісти планували реформувати діяльність бібліотек, поставивши під загрозу робочі місця працівників. Ситуацію вдалося врегулювати завдяки адвокаційного заходу у вигляді круглого столу. Ділимося досвідом колег та аргументацією громадських активістів. Стиль та граматику авторів збережено

К12
Що приховує керівництво бібліотеки, критикуючи «К12» і кидаючи фейкові заяви про рейдерство?

Ми організовували влітку Квартал мистецтв на набережній, а восени зробили спільно з Управлінням культури там День міста. Надихнувшись співпрацею, ми відвідали центральну бібліотеку і запропонували план розвитку цієї бібліотеки. Сьогодні це 6-поверхова будівля з класним ремонтом, лекційним і кінозалом, 2 читальними залами, ще кількома іншими залами. Втім, маючи величезні площі, сьогодні мало хто відвідує цю бібліотеку. Втім, дати нам втілити наші ідеї пообіцяли, якщо ми протягом листопада проведемо різні події в бібліотеці (аргумент: довести свою ефективність треба не тільки за межами бібліотеки, але і в ній самій). Ми провели. (Власне тому ми і створили сторінки в соц. мережах, щоб просувати події.). І за листопад ми побачили все більше небажання бодай щось змінювати з боку керівництва.
Ми провели кілька власних замірювань і зробили запити на доступ до публічної інформації бібліотеки. (Власне, ці самі запити директор бібліотеки напевно і вважає рейдерством).

Отже, замірювання:

1. Бюджет бібліотеки близько 15 млн. грн. Протягом 2-х останніх років зросли витрати бібліотеки, зокрема на матеріали і обладнання з 108тис.грн. до 431тис.грн.; на оплату послуг (інтернет,телефон,охорона,…) з 854тис. у 2013році до 2,444тис. у 2014. Вцілому витрати в 2014 будуть десь на 3 млн. більше.

2. В той самий час доходи бібліотеки суттєво впали, з 88 тис. до 63 тис. грн.
Або є неефективним управління бібліотекою, або ж виникає підозра корупції. Та і під час війни збільшувати видатки на 3 млн. грн. для бібліотеки, коли волонтери борються з кожну гривню для армії, це неправильно.

3. Відвідуваність і штат бібліотеки. Офіційно центральну бібліотеку відвідує в середньому близько 450 людей на день. Реальне замірювання протягом 3-х днів: 1 день – 111 людей, 2 день – 123, 3-й день (субота) – 251 людина. Тобто ми бачимо, що реальність в 2-4 рази гірша за формальний звіт. Навіщо завищуються показники? Є нормативи по кількості працівників в залежності від кількості відвідувачів. Згідно офіційних даних, в центральному відділенні працює 120 штатних одиниць (2 людини по 0,5 ставки рахуються як 1 шт.од.). Відділ абонементу – 10,5 шт.одиниць; 2 читальні зали – 17 шт.одиниць; адміністративно-господарчий відділ (столяри, електрики, прибиральниці, охорона) – 33,75 шт. од. Реальна кількість відвідувачів бібліотеки близько 110-130, 50% з яких ідуть в інтернет-центр. Читальні зали, якщо не враховувати заходи, відвідує по 20 людей. Заходи, якщо казати про цікаві, то це курси української мови, але бібліотекарі там не задіяні. Так само, як і багато інших заходів, які організовуються сторонніми людьми. Виходить, що 17 бібліотекарів і 10,5 працівників абонементу обслуговують близько 60 людей на день. А що в цей час робить охоронно-будівельна бригада в 33,75 шт. одиниць, взагалі не зрозуміло.

4. Хто відвідує бібліотеку? Більшість відвідувачів – люди похилого віку, ходять кілька разів на тиждень в бібліотеку, є і щоденні відвідувачі. Також є відвідувачі інтернет-центру. І дуже мало людей молодого та середнього віку. Також є екскурсії в бібліотеку для шкіл, технікумів. Це також піднімає відвідуваність трохи.

5. Яка ціна обслуговування? Спільно з дитячими філіями, бюджет бібліотеки на 2014 рік складає 25,6 млн.грн. Якщо рахувати вартість 1 візиту в читальні зали, то відповідно до реальних показників, кожен візит нам коштує 208,33 грн. Якщо ж рахувати вартість 1 відвідувача, враховуючи середню частоту візитів одним читачем згідно опитування, вона складає близько 8000 грн. Кожен дніпропетровець на міські бібліотеки (без обласних, шкільних, університетських) витрачає з податків 25,60 грн. Виходить, що нам дешевше подарувати людині 200 грн. на нову книжку, аніж видавати і забирати її потім назад, бо повернення книжки нам обійдеться ще у 208,33грн.

ВИСНОВОК. З огляду на неефективне витрачання бюджетних мільйонів, падіння доходів, завищений штат і фальсифікацію кількості відвідувачів, виникає підозра на наявність мертвих душ, підозра в присвоєнні певними посадовими особами доходів від оренди приміщень та послуги ксерокопіювання, які сплачуються «налом», а також підозра на відкати від тендерних закупівель.

Схоже на те, що керівництво вирішило «зіграти» на випередження і прикрити власну корупцію фальшивими заявами про рейдерство. Сьогодні чиновники готові самі заявити про будь-які зміни, аби тільки нічого насправді не змінювати та дискредитувати тих, хто заважає їм «ефективно» працювати.

Нажаль, бібліотеки закону про люстрацію не підпадають. І цікаво чому бібліотека не заявляла про рейдерство 10 років тому, коли її виселили з центральної будівлі на перехресті Московської-К.Маркса, аби побудувати ТЦ LIBRARY.

Що К12 хоче змінити в бібліотеці? Пропозиції по роботі бібліотеки, для робочої групи:
1. Бібліотека має працювати до 22-00. Хоча б тільки 1й або 2й поверх.
2. Кадри на 1-му і 2-му поверсі в читальних залах повинні бути не старше 30 років. Згідно даних бухгалтерії, сьогодні більшість працівників - пенсіонери, що працюють в бібліотеці з часів радянського союзу. Під час молодіжного безробіття, необхідно хоча б 3-5% штату мати з досвідом ринкових відносин і якісного підходу до клієнта.
3. Необхідно прийняти на роботу 1-2, а в майбутньому 2-4 менеджера подій, або ж змінити посадові інструкції існуючих посад. Формально у центральній бібліотеці проходить 150 подій на місяць, але ці події не роблять її популярною, не залучають нову аудиторію, і ці події навіть не висвітлюються на афішах міських сайтів.
4. Для реклами і просування бібліотеки необхідно залучити 1-2 людини зі знанням соціальних мереж і навичками роботи зі ЗМІ.
5. Кожен організатор події зі сторони не має піддаватися перевіркам на наявність сертифікатів, узгоджувати подію з управлінням культури. Поки людина щось погане не зробила - вона апріорі має довіру! Наприклад, нам до знайомства з управлінням культури, відмовили в проведенні заходу через відсутність сертифікату на тему спілкування. А погоджувати просту зустріч потрібно було заздалегідь з заст. директора бібліотеки та управлінням культури. Це перебір.
6. Система прийому фінансів за послуги оренди та ксерокопіювання повинна бути збережена і розвинена. Збільшити доходи необхідно для легкості вирішення внутрішніх оперативних проблем.
7. Необхідно поліпшити дизайн найбільш відвідуваного для заходів приміщення - декор стін, зміна розташування і конструкції книжкових полиць, нові столи і стільці, дивани.
8. Wi-Fi. Він повинен бути в кожному залі, де знаходяться відвідувачі.
9. Один із залів завжди відкритий для роботи / відпочинку / медіатеки (перегляд фільмів, прослуховування аудіокниг).
10. Розробка фірмового стилю бібліотеки - логотип, вказівники по будівлі, афіша, бренд-бук. Сьогодні новому відвідувачу складно розібратися в можливостях бібліотеки.
11. Нова афішниця на вулиці - більш приваблива і більш містка. Сьогодні вміщається 3 афіші, хоча згідно з офіційними даними проходить 150 подій на місяць. Риторичне питання: як люди дізнаються про заходи?
12. Необхідний дизайнер афіш та інформаційних постерів. Друк на кольоровому папері або ж банальні кольорові рішення WORD-у вже є застарілими і не привертають увагу.
13. Проведення рекламної кампанії із залучення платних клієнтів для збільшення дохідної частини бібліотеки в 2-3 рази.

Щодо економії коштів:
1. Переглянути кількість співробітників у центральному філіалі, зокрема: відділ комплектування фондів, відділ абонементу, відділ документів іноземною мовою, відділ читальних залів, організаційно-методичному відділі, інформаційно-бібліографічному відділі, адміністративно-господарському відділі.
Наприклад, скоротити в центральному відділенні 10 прибиральниць з 14, скоротити двірника, адже немає прибудинкової території, а зі сторони вул.Леніна територія закріплена за ЖЕКом.
2. Переглянути кількість працівників у філіях з кількістю працівників більше 4-х.
3. Скорочення витрат на оплату некомунальних послуг.

ВАЖЛИВО! Ми не плануємо робити все платним і створювати ТРЦ, як про це каже керівництво бібліотеки; не плануємо заставляти працювати бібліотеки цілодобово, або ж закривати районні відділення. Ці «басні» керівництво придумало, аби консолідувати працівників філіалів проти нас. К12 як організація просто спробувала проаналізувати реальний стан речей у бібліотеці та запропонувала ідеї по його покращенню. Втім, отримали безглузді заяви про рейдерство.

P.S. Документи по бібліотеці, на основі яких робився аналіз: urlid . ru/c5cl
З повагою, Дмитро Хозін.
Керівник молодіжного руху «К12».


Центральна міська бібліотека Дніпропетровська
Дякуємо всім, хто взяв участь у роботі круглого столу «Чи залишиться Центральна міська публічна бібліотека Дніпропетровська безкоштовною для міської громади?». Ваша підтримка і небайдужість, віримо, стане запорукою для збереження Центральної міської бібліотеки як загальнодоступного, безкоштовного центру культури та інформації.

Задати запитання, висловити свої думки та пропозиції щодо роботи бібліотеки та її майбутнього захотіли багато людей: письменники, композитори, громадські та політичні діячі, творча молодь, а також читачі, більшість з яких вважає бібліотеку своїм другим домом.

Про перебіг наступних подій, з питання подальшої долі Центральної міської бібліотеки Дніпропетровська, зокрема про створення громадської ради ЦМБ та про звернення громадського активу до посадовців міста та області ми сповіщатимемо у соціальних мережах та на сайті бібліотеки library.dp.ua.

В уявленні  багатьох із мешканців нашого міста бібліотека залишається лише місцем, де  зберігаються  книги. Але час диктує нові умови і сьогодні кожна бібліотека є осередком культурного, наукового, освітнього та соціального життя міста.

Саме такою є Дніпропетровська Центральна міська бібліотека. Щороку тут проходять сотні заходів -  тренінгів, семінарів, творчих вечорів, засідань різноманітних гуртків та клубів, показів фільмів, виступів молодіжних театрів та концертів.

Які ж можливості на сьогоднішній день надає Центральна міська бібліотека  своїм відвідувачам? Спробуємо розібратись в цьому більш детально.

Послуги

Постійно у бібліотеці ви можете користуватися  книгами, періодичними та електронними виданнями, аудіовізуальними, картографічними, нотними матеріалами. Фонд періодичних видань поповнюється постійно.

У відділі рідкісної книги маєте можливість попрацювати зі стародруками.

Інформаційно-бібліографічний відділ пропонує всім бажаючим безкоштовний доступ до правової бази «Ліга закон». У цьому ж відділі читач одержить відповідь на різноманітні запитання: від простих до найскладніших. Кваліфіковані бібліографи допоможуть отримати інформацію про публікації офіційних, нормативних матеріалів, підібрати літературу за темами, уточнити відомості про видання,  скласти бібліографічний список літератури

У відділі документів з питань мистецтв діє міні-галерея живопису. Експозиції оновлюються мінімум раз на місяць. Цікаві заходи чекають на відвідувачів літературно-мистецької вітальні.

У читальному залі № 1 діє музей ретро-оргтехніки.

У Інтернет-центрі  кожен мешканець нашого міста може безкоштовно попрацювати в Інтернеті, а також тут же можна вивчити англійську за допомогою комп’ютерної програми «English123».

В зоні Biblioplay діє зал Wi-Fi, а всі бажаючі  можуть взяти участь  в  рухливих  іграх на платформі Xbox+Кineсt.

У абонементі Ви можете не тільки взяти літературу додому, але й цікаво провести дозвілля з дітьми  дитячому куточку.

Якщо Ви не знаходите необхідне видання у фондах Центральної бібліотеки,  необхідно звернутися до міжбібліотечного абонементу.  Тут Вам допоможуть отримати літературу з інших  бібліотек міста та України.

І звичайно ж виставки літератури, які оновлюються кожного місяця.

Курси,  гуртки, тренінги, консультації

Щовівторка і щочетверга у читальному залі № 1 з 10 до 16 години діє правова громадська приймальня. Консультації проводять юристи міського управління юстиції.

Щосереди та щочетверга у читальному залі № 2 проходять безкоштовні курси  української мови. Організатором є мистецька агенція  «Арт-вертеп». Заняття проводять випускники та студенти факультету української та іноземної філології  Дніпропетровського Національного університету. Початок занять о 19 годині.

Щосереди і щоп’ятниці у читальному залі № 2 з 10 до 15 години діють безкоштовні консультації психолога.

Також щосереди і щоп’ятниці у читальному залі № 1 проводяться заняття школи юного журналіста. Тут молодь безкоштовно отримує знання з основ журналістики та реалізовує свої власні проекти. Початок занять о 16 годині.

В Інтернет-центрі проходять  безкоштовні тренінги «Основи роботи з ПК» - для пенсіонерів та інших груп читачів бібліотеки.  

По вихідним дням діє відкритий клуб для сімей військових «Сімейний ресурс».

Кожної останньої п’ятниці місяця краєзнавців вітає лекторій «Цікаве про рідний край», ведучим якого є відомий дніпропетровський краєзнавець, кандидат  історичних наук Максим Кавун.

Вихідними відділ документів з питань мистецтв пропонує  відвідувачам бібліотеки  цікаві заходи в літературно-музичній вітальні.

Діють у бібліотеці  і літературні гуртки: в   лекційному залі  збираються члени літературної студії «Расцвет», Регіональної спілки письменників Придніпров’я, Дніпропетровського відділення Національної спілки письменників України.

Проходять у Центральній міській бібліотеці  і покази фільмів - з циклу шедеври слов’янського кіно, щорічні фестивалі французького документального кіно, кіносесії польського кіно, мультиплікаційні тематичні фільми, дитячі фільми - під час екскурсій для школярів.

Серед партнерів бібліотеки  Всеукраїнська кіноорганізація CinemaHall, молодіжне об’єднання «Експеримент», французький центр «Альянс-Франсез», міський осередок Україно-австрійського товариства, польський клуб «Білий орел». Всі ці організації демонструють фільми, проводять тут свої фестивалі та зустрічі.

Також бібліотека є майданчиком для художників, фотографів та дизайнерів міста. Постійні виставки цікавих митців, випускників та студентів театрально-художнього коледжу, членів спілки художників України проходять тут кожного місяця.

У бібліотеці є свій сайт (http://www.library.dp.ua/), який постійно  оновлюється .

Є своя сторінка у (https://vk.com/library_dp) та (https://www.facebook.com/groups/1536207649946082/?fref=ts), а також власний канал на (https://www.youtube.com/channel/UCDPLThpYiRMRaNI0O7n_PRw)

Бібліотека постійно співпрацює з місцевими ЗМІ , рекламує свої заходи на сайтах, у друкованих виданнях та на телеканалах.

Сьогодні Центральна міська бібліотека є сучасним потужним культурним та освітнім центром життя дніпропетровської громади.

Завітайте до Палацу книги, що знаходиться за адресою вул. Леніна 23 та отримайте необхідну Вам послугу.

Переглянути місце знаходження на карті можна за посиланням.

 

Категорія: Дискусійний майданчик | Переглядів: 959 | Додав: metodist | Теги: бібліотека, Караул   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
0
2 Юлія Ковальчук   [Матеріал]
А з чого ж почати в цьому реформуванні?

0
1 Masja   [Матеріал]
Що можна сказати. Реформи потрібні не тільки в країні, а і в бібліотеці. Потрібно змінювати бачення бібліотеки до європейського, а не до "совецкого". Я за реформи. І чим скоріше тим краще.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2021