Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч Грант презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


П`ятниця, 25.09.2020, 15:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2012 » Грудень » 30 » Ретроконверсія краєзнавчого каталогу в ОУНБ
11:33
Ретроконверсія краєзнавчого каталогу в ОУНБ
Унікальним у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці є Зведений систематичний краєзнавчий каталог (ЗвСКК). ЗвСКК – основна ланка краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату. ЗвСКК створюється з 50-х років ХХ ст.. Каталог містить такі типи літератури: першоджерела, науково-дослідну, науково-популярну, виробничу, навчальну, довідкову, рекламну, публіцистичну, художню, мемуарну літературу.
З 2004 року ЗвСКК виставлений в мережі Інтернет, що дає можливість віддаленому користувачеві оперативно дізнатися про наявність у бібліотеці документів краєзнавчого змісту. Проте значна частина бібліографічної інформації з питань краєзнавства ( з 1945 по 2002 рр.) знаходиться в картковому каталозі. Каталог містить унікальну регіональну інформацію, яку необхідно зберегти для наступних поколінь шляхом ретроконверсії ЗвСКК.
Ретроспективна конверсія (ретроконверсія) - спеціальна технологія перетворення бібліотечного карткового каталогу в електронну базу даних бібліографічних описів.
Прийнято розглядати три можливих способи конверсії карткових каталогів: ретроспективне переведення шляхом введення з клавіатури; імпортування машиночитних баз даних з зовнішніх джерел; сканування традиційних каталогів з подальшим переведенням графічних образів в текстовий і форматуванням відповідно до прийнятого формату машиночитної каталогізації.
Ретроконверсія ЗвСКК відділу акумуляції краєзнавчих документів та бібліографії РОУНБ розпочата в 2009 році і здійснюється шляхом клавіатурного набору тексту з бібліотечної картки та введення її в базу даних «Ретроконверсія».
Бібліограф створює бібліографічний запис документів (відповідно ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання») в програмному забезпеченні АБІС ІРБІС, а саме: створює бібліографічний запис документа, подає анотацію, формує пошуковий образ документа, визначаючи предметну та географічну рубрику, вказує персоналії (при потребі), визначає ключові слова, проставляє у зазначеному полі місцезнаходження документа.
Формуючи базу даних «Ретроконверсія» бібліограф :
- звіряє бібліографічні описи на каталожних картках ЗвСКК з книгами та збірниками фонду краєзнавчих документів в яких міститься краєзнавча інформація, а також в процесі роботи досліджує і виявляє нові історичні факти про край;                                            
- уточнює бібліографічний опис видання шляхом звірки з картками Генерального алфавітного каталогу;
- створення бібліографічних записів документів, які знаходяться у фондах інших бібліотек, здійснюється з каталожної картки ЗвСКК проставляючи у зазначеному полі місцезнаходження документа.
Наявний краєзнавчий каталожний масив, формувався протягом більш ніж 70 років. Тому він містить різноманітні форми опису, що пов'язано з неодноразовою зміною правил бібліографічного опису. Також в бібліографічних записах наявні помилки, нечітке поліграфічне відтворення тексту каталожної картки та інші негативні моменти. Змінювались правила скорочення слів і словосполучень, що застосовуються в бібліографічному описі. Все це потребувало великої редакції бібліографічних записів.
На початок 2013 року база даних "Ретроконверсія" налічує 2200 бібліографічних записів. Це  переведення в електронний каталог бібліографічних описів книг та статей із збірників з 1945 - по 2003 роки. Опрацьовано розділи ЗвСКК : "Область в цілому", Статистичні матеріали", "Видатні діячі краю", "Пам’ятники та пам’ятні місця краю", "Етнографія", "Історія краю", "Археологія", "Природна і природні ресурси", "Географічна, геологічна характеристика краю", "Рослинний і тваринний світ", "Народне господарство", "Економіка", "Статистика", "Сільське господарство", "Літературознавство".
Хочеться відмітити, що традиційні каталоги існуватимуть ще впродовж тривалого часу. Потреба в них безперечна. Час підтвердив, що інформація в карткових каталогах зберігається до 100 і більше років. Тривалість зберігання інформації в ЕК ще не досить вивчена, тому існує необхідність паралельного ведення традиційних і електронних каталогів.  Тому створюючи ЗвЕКК оновлюється каталожний каталог, застарілі  і зношені картки та роздільники замінюються новими за новими правилами бібліографічного опису.
Таким чином, проводити ретроспективну конверсію справа складна, але необхідна на даному етапі існування бібліотеки в інформаційному просторі.
Переведення ЗвСКК в електронну форму, реалізує надійне збереження інформації про краєзнавчі документи.

Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 1081 | Додав: kraeznavzi | Теги: відділ акумуляції краєзнавчих докум, ЗвСКК, Рівненська державна обласна біб, ретроконверсія   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2020