Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст краща книга Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Субота, 24.02.2018, 18:14
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2015 » Грудень » 1 » Рівненщина літературна
11:06
Рівненщина літературна
    Ідея створення краєзнавчих експозицій у публічних бібліотеках не нова, адже книгозбірні завжди знаходяться у пошуках нових форм бібліотечного обслуговування населення, працюють над залученням нових груп користувачів. Такий досвід вже мають бібліотеки Хмельниччини та м. Тернопіль, де успішно працюють бібліотеки-музеї, які увійшли в туристичну мапу краю.
Не залишилася осторонь і Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека, яка в рамках проекту "Живе краєзнавство" організувала в своїх стінах музейний простір - краєзнавчу експозицію "Рівненщина літературна", урочисте відкриття якої нещодавно відбулося в головній книгозбірні краю.
Створення експозиції мало за мету збереження та популяризацію культурної спадщини Рівненщини, покращення поінформованості громади області про розвиток літературного процесу краю від найдавніших часів до сьогодення.
Відомості про літературний процес та літературну творчість наших земляків є розпорошеними у величезній кількості різних джерел; відкриваються нові сторінки літературного життя Рівненщини, з’являються нові наукові дослідження, відкриваються нові архівні дані. Це спонукало бібліотеку до виявлення джерел, акумулювання та представлення необхідної інформації.CUT Якісне візуальне подання зібраних відомостей забезпечили тематичні великоформатні плакати, які склали основу краєзнавчої експозиції «Рівненщина літературна». 
Ця культурна ініціатива бібліотеки отримала підтримку від Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації в рамках конкурсу проектів бібліотечних ініціатив 2015 року. 
У тісній співпраці з науковими установами та громадськими організаціями, письменниками та літературознавцями Рівненщини велася робота над структурою експозиції, наповненням її розділів, уточненням інформації, пошуком ілюстрацій та фотоматеріалів. Велика кількість документів опрацьована de visu.
У ході роботи над змістом експозиції було зібрано відомості про понад 500 імен та унікальні факти з літературного, мистецького, духовного, культурного, суспільного життя Рівненщини, її уродженців та людей, чиє життя у різні періоди було тісно пов’язане з нашим краєм. Визначено структуру краєзнавчої експозиції, відібрано інформацію для наповнення її розділів, підготовлено інформаційні блоки та ілюстрації.
На даний час вже підготовлені 4 розділи експозиції на 5-ти стендах, які відтворюють розвиток літературного процесу краю від найдавніших часів до кінця ХІХ ст.
Перший стенд «Предтеча. Літописання. Край у хроніках» містить відомості про літописні пам’ятки Рівненщини (Дубенське рукописне Четвероєвангеліє, Рукописне Нобельське Четвероєвангеліє, Пересопницьке Євангеліє, ін.) та праці польських хроністів, в яких є відомості про наш край.
Другий та третій стенди «Книгодрукування. Культурно-освітнє відродження краю» – найбільший розділ експозиції – розкривають діяльність культурно-освітніх осередків XVI–XVIII ст. – Острозького, Дубенського, Дерманського, Дубровицького, Гощанського. Представлена інформація про відомих діячів-уродженців краю та тих, чиє життя та діяльність пов’язана з Рівненщиною, освітні заклади, друкарні та відомі друки того часу тощо.
Четвертий стенд «Літописання козацької доби» присвячено козаччині загалом й Берестецькій битві зокрема та їхньому відображенню у літературі (козацькі літописи, західноєвропейські хроніки, наукові праці та художні твори, присвячені битві під Берестечком).
П’ятий стенд «Культурний простір краю. Імена. Події. Книги» знайомить з життям волинської шляхти XVIII – першої половини XIX ст., серед представників якої були відомі громадські діячі, письменники, науковці, митці; книжковими зібраннями приватних бібліотек та освітніх осередків; літературною творчістю представників української школи в польській літературі, що мали великий вплив на розвиток культури та освіти краю.
Згодом експозицію доповнять інші розділи, які проілюструють культурне та літературне життя Рівненщини від другої половини ХІХ ст. і до сьогодення: діяльність Рівненської гімназії, її відомих викладачів та вихованців;  письменників, які у різні періоди відвідували, проживали та працювали у селах та містечках краю; діяльність літературних гуртків на Рівненщині у міжвоєнний період; творчість представників рівненської літературної еміграції; творчі здобутки відомих польських, єврейських, чеських, білоруських, російських літераторів, які народилися або працювали на Рівненщині у ХХ ст. та сучасних рівненських письменників. Планується представити пресу області (газети, журнали, альманахи), що виходила на території Рівненщини з XIX ст.
Музейна експозиція «Рівненщина літературна» розвивається, приймає відвідувачів. У 2016 році почне діяти її інтернет-версія, де будуть також розміщені матеріали, що не увійшли до основних плакатів експозиції.  

 
Категорія: Бібліотечні інновації | Переглядів: 388 | Додав: 4ита4ка | Теги: музейна експозиція   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2018