Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст краща книга Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


П`ятниця, 23.02.2018, 00:25
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2012 » Травень » 12 » Ретроспективна конверсія Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу
17:54
Ретроспективна конверсія Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу
Ретроспективна конверсія (ретроконверсія) - спеціальна технологія перетворення бібліотечного карткового каталогу в електронну базу даних бібліографічних описів.
У бібліотечному світі вже накопичено досвід ретроконверсії карткових та друкованих каталогів, який ми враховували при розробці проекту ретроспективної конверсії Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу (ЗвСКК). Прийнято розглядати три можливих способи конверсії карткових каталогів: ретроспективне переведення шляхом введення з клавіатури; імпортування машиночитних баз даних з зовнішніх джерел; сканування традиційних каталогів з подальшим переведенням графічних образів в текстовий і форматуванням відповідно до прийнятого формату машиночитної каталогізації.
Ретроконверсія ЗвСКК відділу акумуляції краєзнавчих документів та бібліографії Рівненської державної обласної бібліотеки розпочата в 2009 році і здійснюється шляхом клавіатурного набору тексту з бібліотечної картки та введення її в базу даних «Ретроконверсія». Для уточнення бібліографічних даних бібліограф звертається до першоджерела – документа.
Ретроконверсію ЗвСКК здійснюється у два етапи:
1. Створення бібліографічних записів книг та статей із збірників.
2. Створення бібліографічних записів з періодичних видань.
Спочатку були складені регламентуючі документи: інструкція, положення і проект.
Розпочався перший етап конвертування бібліографічних записів книг та статей із збірників.
Робота розпочалася з розділу «Область в цілому. Статистичні матеріали. Населення. Демографія. Адміністративно-територіальний поділ».
Бібліограф створює бібліографічний запис документів (відповідно ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання»), а саме: створює або уточнює бібліографічний запис документа, подає анотацію, формує пошуковий образ документа, визначаючи предметну та географічну рубрику, вказує персоналії (при потребі), визначає ключові слова, проставляє у зазначеному полі місцезнаходження документа.
Наявний краєзнавчий каталожний масив, формувався протягом більш ніж 70 років. Тому він містить різноманітні форми опису, що пов'язано з неодноразовою зміною правил бібліографічного опису. Також в бібліографічних записах наявні помилки, нечітке поліграфічне відтворення тексту каталожної картки та інші негативні моменти. Змінювались правила скорочення слів і словосполучень, що застосовуються в бібліографічному описі. Все це потребувало великої редакції бібліографічних записів.
З метою оновлення ЗВСКК (який ведеться паралельно з електронним), проводиться видрук карток та їх заміна у картковому каталозі. Одночасно редагуються та оновлюються роздільники.
Одночасно поповнюються три складові частини ЗвСКК:
-    систематична (загальна);
-    топографічна;
-    бібліографічна (персоналії).
Ведення трьох складових каталогу передбачає дублювання карток, що значно збільшує обсяг роботи по видруковуванні карток та їх заміні у ЗвСКК.
Формуючи базу даних «Ретроконверсія» бібліограф :
- звіряє бібліографічні описи на каталожних картках ЗвСКК з книгами та збірниками фонду краєзнавчих документів в яких міститься краєзнавча інформація, а також в процесі роботи досліджує і виявляє нові історичні факти про край;                                            
- уточнює бібліографічний опис видання шляхом звірки з картками Генерального алфавітного каталогу;
- створення бібліографічних записів документів, які знаходяться у фондах інших бібліотек, здійснюється з каталожної картки ЗвСКК проставляючи у зазначеному полі місцезнаходження документа.

Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 1178 | Додав: kraeznavzi | Теги: Зведений електронний краєзнавчий ка, Зведений систематичний краєзнавчий, Рівненська державна обласна бібліот, ретроконверсія   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2018