Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст краща книга Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


П`ятниця, 23.03.2018, 12:52
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2011 » Липень » 3 » Ретроконверсія Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу
12:48
Ретроконверсія Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу
Унікальним у Рівненській державній обласній бібліотеці є Зведений систематичний краєзнавчий каталог (ЗвСКК). ЗвСКК – основна ланка краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату.                       
ЗвСКК створюється з 50-х років ХХ ст.. Каталог містить такі типи літератури: першоджерела, науково-дослідну, науково-популярну, виробничу, навчальну, довідкову, рекламну, публіцистичну, художню, мемуарну літературу.
З 2004 року ЗвСКК виставлений в мережі Інтернет, що дає можливість віддаленому користувачеві оперативно дізнатися про наявність у бібліотеці документів краєзнавчого змісту. Проте значна частина бібліографічної інформації з питань краєзнавства ( з 1945 по 2002 рр.) знаходиться в картковому каталозі. Каталог містить унікальну регіональну інформацію, яку необхідно зберегти для наступних поколінь шляхом ретроконверсії ЗвСКК.
Ретроспективна конверсія (ретроконверсія) - спеціальна промислова технологія перетворення бібліотечного карткового каталогу в електронну базу даних бібліографічних описів.                               
Ретроконверсія ЗвСКК у бібліотеці розпочата з 2009 р. відділом акумуляції краєзнавчих документів та бібліографії з метою забезпечення доступності каталогів незалежно від місцезнаходження читача, нових можливостей пошуку і збереження бібліографічних даних про краєзнавчі документи.
На початковому етапі була складена інструкція та проект ретроконверсії ЗвСКК.
Завдання проекту
1. Створення бази даних «Ретроконверсія»
2. Створення Зведеного електронного краєзнавчого каталогу (ЗвЕКК) в системі ІРБІС, шляхом злиття ЗвЕКК (з 2003 р. - …) та бази даних «РК – Ретроконверсія».
3.  Виставлення ЗвЕКК в мережі Інтернет
Ретроконверсію ЗвСКК планується провести у два етапи: 1. Створення бібліографічних записів книг та статей із збірників. 2. Створення бібліографічних записів з періодичних видань.
 На сьогоднішній день бібліографи відділу акумуляції краєзнавчих документів та бібліографії працюють над першим етапом проекту. Формуючи електронний краєзнавчий каталог бібліографи створюють бібліографічний запис документа в програмному забезпеченні АБІС ІРБІС та вливають його у базу даних «Ретроконверсія». Бібліограф повинен грамотно створити бібліографічний запис документів: бібліографічний опис документа, написати анотацію (або її уточнити), сформувати пошуковий образ документа (визначити предметну та географічну рубрику, персоналії, ключові слова, проставити у зазначеному полі місцезнаходження документа), видрук карток, редагування і оновлення карток та роздільників, заміна карток у ЗвСКК.
Створення бібліографічного запису документів в ЗвЕКК, які знаходяться у фондах інших бібліотек, здійснюється з каталожної картки.
Наявний величезний каталожний масив, формувався протягом більш ніж 70 років. Тому він містить всю різноманітність форм опису, це пов'язано з неодноразовою зміною правил бібліографічного опису, а також неминучі помилки, друкарські помилки, нечітке поліграфічне відтворення тексту каталожної картки та інші негативні моменти, обумовлені наявністю фонду краєзнавчих документів, накопиченого протягом багатьох десятиліть.
Перші труднощі виникли з бібліографічним описом, оскільки правила складання бібліографічного опису за час існування бібліотеки мінялися, як мінімум, тричі. Одночасно з цим розроблялися і правила скорочення слів і словосполучень, що застосовуються в бібліографічному описі, з'явилася також і нова термінологія в позначенні елементів опису.
Хочеться відмітити, що традиційні каталоги існуватимуть ще впродовж тривалого часу. Потреба в них безперечна. Час підтвердив, що інформація в карткових каталогах зберігається до 100 і більше років. Тривалість зберігання інформації в ЕК ще не досить вивчена, тому існує необхідність паралельного ведення традиційних і електронних каталогів.  Тому створюючи ЗвЕКК оновлюється каталожний каталог, застарілі  і зношені картки та роздільники замінюються новими за новими правилами бібліографічного опису.
Таким чином, проводити ретроспективну конверсію справа складна, але необхідна на даному етапі існування бібліотеки в інформаційному просторі.
Переведення бібліографічних описів ЗвСКК в електронний каталог та створення ЗвЕКК, реалізує надійне збереження інформації про краєзнавчі документи в ЗвЕКК.
Ретроконверсія ЗвСКК надасть можливість оперативно обслуговувати користувачів, як в бібліотеці так і віддалених за допомогою Інтернет ресурсів.
Категорія: Бібліотечні інновації | Переглядів: 1270 | Додав: kraeznavzi | Теги: ретроконверсія, Зведений систематичний краєзнавчий , Зведений електронний краєзнавчий ка   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1  
Справа корисна і необхідна користувачам. Це колосальна праця. Мої співчуття
бібліографам краєзнавчого відділу!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2018