Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст краща книга Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч презентація незрячі книга досвід обласна бібліотека краєзнавство освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вівторок, 24.04.2018, 10:44
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2012 » Квітень » 23 » Бібліотека як місце навчання: досвід німецьких колег…
16:58
Бібліотека як місце навчання: досвід німецьких колег…
Нещодавно довелось взяти участь у цікавому семінарі, що проводив Культурний центр Гете-Інститут в Україні. Його темою стала бібліотека як місце навчання, її можливості та перспективи.

Доповідачем на семінарі був директор Медійно-інформаційного центру міста Біберах (Німеччина) Франк Раумель. Ця бібліотека у 2011 році стала «Бібліотекою року» за «неодмінну готовність до інновацій та креативності», отримавши премію від Німецької бібліотечної спілки у розмірі 30.000 євро. Коли учасники семінару запитали у Франка Раумеля, що такого особливого в його інформаційному медіа-центрі, то почули у відповідь, що його книгозбірні «вдалося ідеальним чином позиціонувати себе як місце самоорганізованого навчання, яке триває все життя». Пан Раумель неодноразово нагадував, що налагодити роботу таким чином їм постійно допомагає тісна співпраця бібліотеки з громадою міста, коли під час консультаційних бесід вирішується, як медіа-центру покращити свої професійні шанси щодо побудови роботи як простору для навчання, яку роль відіграє самоосвіта в суспільстві, як зробити цей процес активним, як бібліотека може допомогти громаді виконати цю просвітницьку функцію. А спрямувати роботу бібліотеки в цьому напрямку пан Раумель запропонував з найпростішого – розумної організації праці в бібліотеці. Про це сьогодні йдеться і в нашій бібліотеці під час публічних обговорень з громадою міста про майбутнє обласної книгозбірні. Пан Раумель пропонує насамперед поділити бібліотеку на п’ять зон. Теоретично ця ідея полягає в реалізації просторової концепції. В інтенсивному діалозі між архітекторами, бібліотекарями і представниками громади мають бути обумовлені робочі зони бібліотеки, які складають концептуальну основу успішної роботи будь-якої книгозбірні. Згідно неї територія бібліотеки поділяється на п’ять зон.

Перша зона – презентаційна, де представлені всі тематичні напрямки роботи бібліотеки. Реклама, виставки, зона цифрових ресурсів, яка має бути інтегрованою з традиційними навчальними документами, добіркою електронних матеріалів з фонду бібліотеки (електронні навчальні посібники, презентації, звукові і музичні файли, колекції відеофільмів, інформаційні довідки тощо). Ця зона має бути активною, рухливою і відкритою. Друга - зона релаксації, яка пропонує відвідувачам розслабитися в приємній атмосфері, гортаючи періодичні видання, які є у вільному доступі, послухати розповідь про нові надходження, переглянути відео презентацію чи просто поспілкуватися в неформальній обстановці за філіжанкою кави. Третя зона – зона навчання. Насамперед це фонд, що є базою для отримання знань, зокрема, колекція інформресурсів (книги, документи СD-формату, відео тощо). В цій зоні має знаходитися центр для опанування та використання IT-навичок, без яких досягти успіху у 21 столітті неможливо, WI-FI зона. Ця зона має стати простором для зустрічей, презентацій, досліджень, спілкування. Тематизація даної території сприятиме якості отримання знань. Четверта – зона спілкування. Оскільки бібліотека завжди була містом комунікацій, в ній обов’язково має бути місце для зустрічей, відкритих дискусій, обговорень, відзначення подій тощо. П’ята – зона отримання інформації у різних контекстах. Бібліотека надає доступ до інформації через консультації, внутрішні та зовнішні Електронні бази даних, мережу Інтернет. Ця зона є центральним пунктом отримання найсвіжішої та найактуальнішої інформації для користувачів. Цифрові можливості бібліотеки використовуються тут як сполучна ланка між бібліотекою та громадянами різного віку.

Всі ці зони мають в бібліотеці однаково важливе значення і мають бути враховані при плануванні її роботи. Як на мій погляд, перевагою цієї моделі, що запропонував пан Раумель є те, що вона ілюструє бібліотеку в контексті оточуючого світу, підкреслює її роль для розвитку громади як центру акумуляції знань і досвіду та обміну ними.

Хотілося б дізнатися вашу точку зору щодо запропонованої системи розподілу бібліотеки на зони, як вони сприятимуть більш конструктивній роботі сучасної бібліотеки?

В наступній статті я запропоную подальшу тему для обговорення, яка безпосередньо дискутувалася під час семінару. Зокрема, як можна зреалізувати просвітницьку місію публічної бібліотеки, яка роль самоосвіти в суспільстві, як бібліотека і її потенційні користувачі можуть запровадити спільні заходи щодо реалізації цієї просвітницької функції. Ці питанні стали відправною точкою розробки проекту «Навчання в бібліотеці – надії і реальність».

Категорія: Іноземка | Переглядів: 942 | Додав: veta | Теги: навчання в бібліотеці, зарубіжний досвід, бібліотека   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
2  
Цікава модель! Схоже на гарно налагоджений механізм, усі елементи якого доповнюють один одного. Дуже хотілося б почути, як колеги з Німеччини використовують свою модель книгозбірні на практиці, які цікаві форми роботи здійснюють. Новий досвід - це завжди добре!

1  
Ніколи нікому не заздрила, а ось тим, хто працюють в таких бібліотеках - заздрю Якби це було чудово! Стараємось достукатись до влади і доказувати, що зараз це на часі. Важко. Напевне без загальнодержавної підтримки не обійтись

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2018