Пошук

Архів записів

Друзі сайтуІсторична Волинь
Освітній навігатор
Рівненщина: регіональний інформаційний портал
Бібліоміст


читання інновації книжкова виставка книги РДОБ УБА бібліоміст краща книга Рівне Англійська мова аудіокнига бібліотека Інтернет бібліотеки Проект інтерактивна конференція акція Конкурс краща книга Рівненщини проекти навчання тренінг бібліотекарі реклама соціальні мережі майстер-клас Юлія Ковальчук громада влада Всеукраїнський день бібліотек Рівненська обласна бібліотека Рівненська область дозвілля письменник Бібліофест переможці перемога зустріч презентація круглий стіл незрячі книга досвід обласна бібліотека освіта Письменницький маршрут інформаційні технології професійне читання фахова періодика інсталяція

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


П`ятниця, 19.01.2018, 15:11
Вітаю Вас Гість | RSS

Libr.Net

методичний блог Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » 2014 » Жовтень » 23 » Автоматизація бібліотек Рівнещини
11:25
Автоматизація бібліотек Рівнещини
      Зменшення цифрової та інформаційної нерівності у громадах Рівненщини є складовою діяльності публічних бібліотек краю. Бібліотечні працівники при наявності матеріально-технічного забезпечення та ресурсів активно надають сучасні бібліотечні послуги, які особливо актуальні для соціально-незахищених верств населення області.
Запровадження нових інформаційних технологій та розвиток послуг в бібліотеках області здійснюється відповідно до державних, обласних програм («Програма розвитку культури Рівненської області на період до 2017 року»,  «Програма інформатизації Рівненської області на 2014–2016 роки»), районних програм, рішень і розпоряджень органів державної влади та залученню технічної допомоги від міжнародних фондів.
          Станом на 01.10.2014 р. в області комп’ютеризовано 199 бібліотечних закладів (35% від загального числа закладів) – всі обласні,  центральні районні та міські книгозбірні, 18 бібліотек для дітей та 158 бібліотек-філій, в т.ч. 137 (69%) у сільській місцевості. Комп’ютеризація міських книгозбірень Дубна, Кузнецовська, Острога складає 100%.

      Нині Рівненщина є лідером у західному регіоні по кількості комп’ютеризованих бібліотек та залученої техніки, для прикладу: 120 комп’ютеризованих бібліотек у Житомирській, 112 – у Тернопільській областях.
Збільшення числа комп’ютеризованих бібліотек області відбулося завдяки участі книгозбірень у конкурсах Програми «Бібліоміст» (діє в Україні з 2009 року).
      В цілому бібліотеками області було підготовлено 60 проектів, які дозволили комп’ютеризувати 140 закладів. За кількістю результативних проектів, які подавалися на конкурси, лідирують Острозька централізована система публічно-шкільних бібліотек (ЦСПШБ), Рівненська міська централізована бібліотечна система (ЦБС) – відповідно  5 та  4 проекти. За активністю бібліотек-філіалів – Березнівська ЦСПШБ та ЦБС м. Рівне, в яких до проектної діяльності долучилися по 10 бібліотек.
       «Бібліоміст» надавав можливість бібліотекарям області підвищувати фаховий рівень, взявши участь у безкоштовних тренінгах та навчальних програмах (в т.ч. закордонних) з повною компенсацією відрядження та вартості проїзду. В цілому було проведено 365 навчальних заходів, якими охоплено 382 фахівця галузі. Сповна використали можливість вдосконалення професійної майстерності Острозька ЦСПШБ та ЦБС м. Рівне, від яких до 30 спеціалістів стали учасниками тренінгів та програм. Системне навчання бібліотекарів за фінансової підтримки Програми «Бібліоміст» сприяло підвищенню фахового рівня спеціалістів галузі. Як результат, зріс рівень комп’ютеризації бібліотек області, впроваджені нові сучасні послуги для користувачів, активізувалася проектна діяльність книгозбірень,  налагодилася співпраця з органами влади та неурядовими організаціями.
      Парк комп’ютерної техніки публічних бібліотек складає 740 одиниць, з них – 315 (43%) комп’ютерів на суму 2235 млн. грн. залучено від Програми «Бібліоміст». Впродовж цього року книгозбірні області отримали 35 одиниць техніки, з них – 11 персональних комп’ютерів (ПК) придбано за бюджетні кошти, 8 отримано в рамках програми «Бібліоміст» та 16 ПК надійшло до бібліотек з інших джерел (проектна діяльність, спонсорська допомога, госпрозрахункова діяльність).
      Зросла кількість бібліотек, які надають доступ до інтернету – 168 (84%) комп’ютеризованих книгозбірень, з них 127 (80%) міських та сільських філій. Оплата інтернет-зв’язку здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. В середньому щомісячна абонплата для централізованої системи складає майже 1000 грн. В окремих сільських філіях бібліотечних систем області інтернет-зв’язок оплачується коштом сільських рад – с. Вири Сарненського району, с. Мала Любаша Костопільського району; відділом освіти – с. Великий Стидень, с. Мирне Костопільського району; співфінансується коштом спонсорів – 2 філії у Демидівському, 3 філії у Здолбунівському та 4 філії в Млинівському районах та за рахунок господарської діяльності бібліотек: 1 філія у Володимирецькому, 5 – у Костопільському, 1 – у Корецькому, 3 – у Здолбунівському районах та центральна дитяча бібліотека Острога. У переважній більшості бібліотечних закладів – швидкісний інтернет-зв’язок, що дозволяє  пропонувати різні послуги, такі як онлайн-трансляції, відео-дзвінки. Як центральні, так і сільські бібліотеки пропонують бездротовий  WI-FI інтернет, що дозволяє відвідувачам працювати з власними мобільними пристроями.
    Збільшилося число копіювально-множувальної техніки та мультимедійного обладнання (169 одиниць), що дозволяє реалізовувати додаткові сервісні послуги, впроваджувати інноваційні форми роботи.
    У Березнівському, Володимирецькому, Дубенському, Костопільському, Млинівському, Рівненському, Радивилівському, Рокитнівському районах практикується використання комп’ютерної техніки місцевих навчальних закладів на основі угод.
Інформатизації бібліотек області сприяють творчі ініціативи спеціалістів галузі, які знаходять підтримку у рівненських благодійників. Так, у 2014 році публічно-шкільна бібліотека с. Борове Рокитнівського району отримала 1 ноутбук в рамках конкурсу грантів для підтримки ініціатив місцевих громад «Заради усмішок дітей» від ПАТ «Реноме». За спонсорські кошти закуплено 2 комп’ютери для центральної районної бібліотеки та філії с. Хрінники Демидівського району; придбано плазмовий телевізор, обладнано кімнату інтернет-центру в філії №10 ЦБС м. Рівне. Одинадцять сільських філій очікують результати конкурсу Української бібліотечної асоціації «Бібліотека – громада: відкритий простір» (села Шепетин, Варковичі, Повча, Малі Сади, Бортниця, Верба, Сатиїв Дубенського району та смт Мізоч, села Івачків, Миротин, Здовбиця Здолбунівського району). Проект фінансується Фондом «Монсанто» і передбачає обладнання сільських бібліотек комп’ютерною та офісною технікою, організацію доступу до інтернету, поповнення бібліотечних фондів книгами та періодичними виданнями.
      Бібліотеки області продовжують роботу по удосконаленню бібліотечно-інформаційного обслуговування на основі сучасних технологій, створенню електронних ресурсів та колекцій оцифрованих документів. Книгозбірнями області на основі програмного забезпечення АБІС ІРБІС формуються електронні каталоги: книг, періодики, навчальної літератури. Загальне число бібліографічних записів у базах складає 3 млн.  Підтримуються веб-сайти та тематичні інтернет-ресурси. Формуються повнотекстові бази даних, які доступні в інтернеті та локально на місцях. Простежується системність в організації краєзнавчої роботи бібліотек. Кожною центральною та сільською бібліотеками створюються колекції документів: цифрові копії фотоматеріалів, неопублікованих текстів, аудіо-, відеодокументів. Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою (ОУНБ) розпочато оцифрування статей обласного тижневика «Червоний прапор» (нині «Вільне слово») 1942-1943 років видання. Опрацьовано понад 600 публікацій.
Високі позиції у рейтингу бібліотечних веб-ресурсів рівненського сегменту інтернет займають:
 
  • сайт Рівненської ОУНБ http://www.libr.rv.ua/,
  • сайт «Освітній навігатор» http://navigator.rv.ua/, який підтримується трьома обласними бібліотеками та щорічно пропонує освітянам до 300 нових текстів робіт вчителів на допомогу навчально-виховному процесу, близько 100 текстів конспектів уроків, дослідницьких робіт учнів, інших матеріалів;
  • інформаційний портал « Рівненщина» http://irp.rv.ua;
  • сайт «Історична Волинь» http://istvolyn.info, який формується на корпоративних засадах бібліотечними, музейними, архівними, освітніми установами;
  • сайт «Електронна бібліотека творів авторів Рівненщини» http://www.on-libr.info/;
  • портал «Молодь Рівненщини» http://www.molody.ukrwest.net.
    Цікаві тематичні проекти створила Сарненська центральна районна бібліотека: «Сайт пам’яті Леоніда Куліша-Зіньківа» (http://kulish-zinkiv.at.ua);  персональний сайт «Композитор Віктор Торчик» (http://viktortorchik.at.ua; а також сайт інформаційно-бібліографічного відділу Рівненської обласної бібліотеки для дітей (http://bibliograph.jimdo.com/).
        Усіма бібліотеками формуються веб-сайти – всього по області 159, з них – 108 у сільській місцевості, які забезпечують доступ до фактографічних, бібліографічних відомостей про край, офіційної інформації, рекомендують книги, пропонують електронні бібліотечні послуги та ін.  За 10 місяців цього року бібліотечні сайти відвідало понад 1 млн. віддалених користувачів. Активно використовуються можливості соціальних мереж для підтримки діалогу з користувачами, популяризації книги та читання, просування бібліотечних послуг.  Сьогодні бібліотеки Рівненщини формують 34 тематичні блоги, створили 178 аккаунтів у соцмережах (Фейсбук, ВКонтакте, Вікіпедія, ін.).
     Пріоритетним напрямом роботи сучасних книгозбірень області стало забезпечення доступу громадян до офіційної інформації органів державної влади та місцевого самоврядування. На базі бібліотек діє 82 Пункти доступу громадян до офіційної інформації (ПДГ), які забезпечують громадянам доступ до ресурсів органів влади, здійснюють інформаційне забезпечення потреб громади та місцевої влади.
    Бібліотеки області використовують інноваційні підходи в обслуговуванні різних груп представників громади. До їх послуг інтернет-місця для роботи за комп’ютером з доступом до інтернет, індивідуальні та групові заняття для дітей, дорослих та літніх людей, робота у соціальних мережах, скайп-спілкування, консультування та навчання: підготовка домашніх завдань, написання наукових робіт, доступ до ресурсів електронних бібліотек та архівів. Практикується надання правової, соціальної інформації, консультації, доступ до законодавства, електронний банкінг, онлайн-оплата товарів та послуг, електронна реєстрація в дитячий садок, складання зовнішнього незалежного тестування, вступ до вишів, друк, сканування, тиражування. Віднедавна бібліотеки стали центрами підтримки внутрішньо-переміщених осіб із зон збройних конфліктів та сприяють ефективному вирішенню питань життєдіяльності таких громадян.
   Досягнення бібліотек Рівненщини, а саме практичне використання засобів та інноваційних форм бібліотечної роботи, спрямованих на задоволення потреб різних груп користувачів були продемонстровані в рамках Четвертого обласного фестивалю-конкурсу бібліотечного досвіду «Бібліофест», організованого Рівненською ОУНБ. 
Підготувала Волян Наталія
Категорія: Професія бібліотекар | Переглядів: 474 | Додав: metodist | Теги: інтернетизація, ПДГ, комп'ютеризація   | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright MyCorp © 2018